Prelegenci

Lech Kaniuk

Lech Kaniuk

Firma: SunRoof

Stanowisko: CEO

Doświadczony manager, seryjny przedsiębiorca i ekspert od skalowania biznesu. W ciągu ostatnich lat zarządzał lub nadzorował portfelem spółek, które prowadzą działalność w zakresie nowoczesnych technologii, finansów, nieruchomości, fotowoltaiki i energii. 

 

Lech Kaniuk, mając zaledwie 18 lat sprzedał swoją pierwszą innowację dla Wargön Alloys, a jako 20-latek został najmłodszym doradcą ds. innowacji w szwedzkiej, państwowej firmie ALMI Företagspartner. W 2006 r. współtworzył spółkę KYAB AB, która rozwija innowacyjne rozwiązania do mierzenia wykorzystania energii w budynkach. W 2008 r. Lech Kaniuk otrzymał swój pierwszy patent za innowacyjną przykrywkę do mikrofalówek. W 2009 wydał książkę: „Podręcznik innowacji - 10 Kroków od pomysłu do komercyjnego produktu“.

Krótko po tym, zaangażował się w program telewizyjny „72 Hour Race – jak skomercjalizować swój pomysł w 72h” i   stworzył program w szwedzkim radiu SR P4-prowadząc audycję poświęconą nowatorskim rozwiązaniom. Od 2006 roku pomagał tworzyć OnlinePizza Norden AB, a w 2009 roku dołączył na pełen etat do firmy, żeby rozpocząć działalność firmy w Polsce.
W 2010 r. w Łodzi założył spółkę-córkę PizzaPortal.pl. W ciągu 2 lat udało się uzyskać przewagę na polskim rynku, głównie dzięki przejęciu konkurencyjnych podmiotów. To spowodowało, że PizzaPortal.pl zdominował polski rynek zamówień jedzenia on-line.
Rok 2012 to huczne przejęcie OnlinePizza Norden (w tym, także łódzkiego portalu) przez niemieckiego inwestora – Delivery Hero, za które Kaniuki jego wspólnicy otrzymali 120 milionów złotych. Kaniuk kontynuował przez 4 lata rozwój Delivery Hero, aż do wyjścia spółki na niemiecką giełdę przy kapitalizacji ponad 5 miliardów Euro. Tym samym uczestniczył w transformacji rynku gastronomicznego, digitalizując setki tysięcy restauracji. Sukcesy sprawiły, że Lech Kaniuk stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich start-upowców. W 2013 r. otrzymał główną nagrodę w kategorii "Wzór Przedsiębiorczości" od Studenckiego Forum Business Center Club. Kaniuk był również członkiem rady nadzorczej w spółce, która stworzyła jedną
z największych aplikacji list zakupowych na świecie - Listonic. Od 2013 roku inwestuje razem z Łukaszem Wejchertem w iTaxi, najpopularniejszą aplikację do zamawiania taksówek przez internet. Obecnie jest Prezesem Zarządu i głównym udziałowcem w SunRoof. Spółka tworzy innowacyjne dachy solarne 2w1. SunRoof działa w Szwecji, Polsce i Norwegii.
Lech Kaniuk Holding inwestuje lub z powodzeniem zarządza wieloma nagradzanymi spółkami, m.in. cieszącą się dużą popularnością aplikacją ePark, producentem kawy Bean & Buddies, Heimdal, Nidavellir, JLS Property, Dropbybox.com, Prowly.com czy Migam.org.

 

Jako ceniony prelegent, mentor i wykładowca dzieli się swoją wiedzą w akceleratorach, takich jak ReaktorX, SkyHub czy Business Link. W 2014 roku jego nazwisko znalazło się na liście " Top 50 najbardziej kreatywnych osób w polskim biznesie” magazynu Brief.

 

Bierze udział w sesjach:

 

POWRÓT

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony EEC Startup Challenge.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie