Start-up Challenge – tak się rodzi biznes!

W tegorocznej edycji konkursu Start-up Challenge złożonych zostało blisko 250 aplikacji.

Przed konkursowym jury stało trudne zadanie oceny najlepszych pomysłów, wśród których znalazły się np. aplikacja do zarządzania terminami przydatności do spożycia produktów, edukacyjny ekosystem druku 3D, rozwiązanie do tworzenia cząsteczek, które wiążą się selektywnie w jądrach komórek rakowych i mogą służyć jako transportery leków, system umożliwiający leczenie astmy i POChP, oparty na grach sterowanych oddechem oraz abonament na opiekę medyczną zwierząt i wiele, wiele innych.

Poniżej prezentujemy 100 najciekawszych start-upów konkursu Start-up Challenge zgłoszonych w 6 kategoriach konkursowych. W finale znalazło się najlepszych 18 start-upów, które walczyły o wygraną przed uczestnikami największej imprezy biznesowej Europy Centralnej – Europejskim Kongresem Gospodarczym oraz European Tech and Start-up Days, zgromadzonymi w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz obecnymi przed ekranami komputerów, tabletów czy smartfonów, oglądającymi transmisje LIVE konkursu, co ekstra zwiększało szanse na pozyskanie inwestora czy partnera biznesowego oraz na zwrócenie uwagi mediów.

Oto 18 finałowych i 6 zwycięskich start-upów Start-up Challenge 2020

 • HEALTH&BIOTECHNOLOGY. Medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia

  Biotts - zwycięzca w kategorii - jest polską firmą biotechnologiczną, rozwijającą autorskie technologie transportu leków i receptury leków w obszarze onkologii, dermatologii oraz chorób autoimmunologicznych w oparciu o unikatowe technologie produkcji, nowe podejście do procesów łączenia substancji oraz wiedzy, w jaki sposób komórki ludzkie się komunikują między sobą. Zespół technologów Biotts opracował m.in. autorską, przełomową technologię otrzymywania uniwersalnego transdermalnego systemu terapeutycznego MTC-Y (Multifunctional Transdermal Carrier-Y). Dzięki unikalnym właściwościom systemu, możliwe jest zwiększenie biodostępności substancji czynnych kilkukrotnie, umożliwiając substancjom czynnym penetrację przez bariery skórne aż do kilkunastu centymetrów, sięgając tkanek miękkich oraz kości. Unikatowy system transdermalny MTC-Y może być w prosty sposób modyfikowany, aby uzyskać celowane działanie w chorobowo zmienionych tkankach. Dzięki zwiększeniu biodostępności substancji możliwe jest obniżenie dawki terapeutycznej, przy zachowaniu pierwotnego działania i jednoczesnym osłabieniu działań niepożądanych.
  Genegoggle rozwiązuje problem niskiej skuteczności leczenia nowotworów poprzez stworzenie mechanizmu, który aktywuje leki tylko w komórkach rakowych. Zespół zbudował przełomowe, unikalne rozwiązanie, które pozwala analizować dane epigenetyczne w 3D umożliwiając wyselekcjonowanie zmienionej chorobowo części. Kolejnym krokiem jest produkcja cząsteczek, które są aktywowane tylko w określonych komórkach rakowych. Takie cząsteczki będą mogły być użyte do podawania leków na wiele rodzajów raka bezpiecznie i skutecznie.
  CUSTOMY oferuje innowacyjne rozwiązania w chirurgii onkologicznej i urazowej. Korzystając z oprogramowania do planowania przedoperacyjnego 3D i technologii druku 3D, dostarcza chirurgom niestandardowy zestaw rekonstrukcyjny - Customy RecoBox. RecoBox jest projektowany i produkowany na indywidualne potrzeby pacjentów i składa się ze spersonalizowanych implantów, przewodników chirurgicznych i modeli anatomicznych. Jego głównym celem jest pomoc chirurgom w wygodniejszym osiągnięciu najlepszych wyników leczenia, a pacjentom w przywróceniu nie tylko utraconej funkcjonalności, ale także estetyki.

 • NEW INDUSTRY. Przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny

  Progresja Space - zwycięzca w kategorii - to start-up działający w sektorze kosmicznym. Zespół rozwija własne produkty na rynku małych satelitów tzw. smallsatów. Zastosowanie napędów do małych satelitów umożliwi funkcjonowanie konstelacji małych satelitów, które będą dostarczać takie usługi jak 5G, internet satelitarny czy obserwacja Ziemi. Jednocześnie napędy zadbają o usuwanie śmieci kosmicznych. W związku z dynamicznym rozwojem (miniaturyzacją, komercjalizacją) małych satelitów nie wszystkie moduły nadążyły za ich rozwojem. Rynek małych satelitów jest rynkiem bardzo młodym. Innowacją start-upu są dedykowane, kompletne systemy napędowe, zamknięte w jednym module, które przyłączane są do szyny satelity CubeSat.
  Panamint to wyświetlacze segmentowe oferujące bezkonkurencyjną technologię wyświetlania, optymalizującą jednocześnie jakość, koszty produkcji oraz energooszczędność. Wyświetlacze Panamint są wyjątkowo dobrze dostosowane do szybko rosnących branż elektroniki jak: IoT, „Smart Logistics”, „Wearable Technologies”, spersonalizowanej medycyny, diagnostyki i innych (zapewniając ekologiczną produkcję). Celem projektu jest wprowadzenie na rynek tanich, nie emisyjnych segmentowych wyświetlaczy, wyprodukowanych przy użyciu technologii elektroniki drukowanej.
  Ai Factory to firma opracowująca rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji dla sektora merchandisingu. Jej rozwiązania są wykorzystywane w różnorodnych produktach i branżach, od automatycznego audytu ekspozycji na półkach sklepowych, przez śledzenie cen paliwa, monitorowanie grilla z hot dogami po wykrywanie obrazów świadczących o oszustwie. Firma oferuje również analizę opakowania produktu poruszającego się na przenośniku taśmowym oraz sprzęt do analizy obrazu dla przemysłu farmaceutycznego.

 • ENVIRONMENT. Ochrona środowiska: technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów

  DAC – technolgoia Dynamic Air Cooling (DAC) to nowy ekologiczny sposób wytwarzania chłodu i chłodnictwa powietrza przemysłowego lub mieszkalnego. Rozwiązanie pozwala obniżyć temperaturę o -60 stopni Celsjusza, bez wpływu na środowisko - nie wykorzystuje syntetycznych chłodziwa, nie emituje ciepła ani CO2. DAC to efektywne i ekonomiczne rozwiązanie - jest nawet o 50% tańsze w porównaniu z tradycyjną klimatyzacją czy technologią chłodniczą.
  NataLab - zwycięzca w kategorii - to startup utworzony w celu badań, rozwoju i komercjalizacji innowacyjnych technologii dla energetyki i przetwarzania odpadów. Produkt nr 1 to instalacja do zgazowania organicznych odpadów niebezpiecznych, produkt nr 2 to instalacja zgazowania odpadów elektronicznych (wielowarstwowych). Oba produkty posiadają przełomową technologię katalitycznego oczyszczania gazów poprocesowych w reaktorach rewersyjno-przepływowych. Spółka dysponuje przemysłowym (15 m długość 10 Mg masa, hala w specjalnej strefie ekonomicznej) prototypem. Przeprowadziła serię testów wielu odpadów w wyniku których uzyskała unikalny (ze względu na przemysłowy rozmiar prototypu) know-how.
  Hugo Green Solutions to technologia powschodzonego naświetlania roślin wykorzystująca metodę koherentną dedykowana dla roślin w fazach młodocianych uprawianych w warunkach polowych. Wykorzystanie technologii do biostymulacji roślin pozwala zwiększyć plon o 300%, co daje nieprawdopodobne możliwości zastosowania w różnych uprawach roślin, w tym ziół.

 • CLIENT&LIFESTYLE. Handel, customer experience, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego

  GGPredict analizuje rozegrane mecze i automatycznie wyciąga z nich statystyki, które mogą później posłużyć np. trenerom drużyn e-sportowych. Zespół zajmuje się zaawansowaną analizą statystyczną i badaniami gier e-sportowych. Badania i działalność były do tej pory skupione na analizie CS:GO. Innowacyjnością podejścia firmy do tego zagadnienia jest dekodowanie plików źródłowych gry i pobieranie z nich wszystkich informacji. Następnie analizowana jest ich waga i wpływ na przebieg rozgrywki. Kolejnym krokiem jest weryfikacja wyników z największą na świecie, zebraną bazą danych i za pomocą procesów ML - identyfikowanie pewnych szablonów behawioralnych i zachowań, które wpływają na sukces lub porażkę w e-sporcie.
  Gamehag - zwycięzca w kategorii - powstał w 2016 w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie rynkiem gamingowym w Polsce i na świecie. Stworzony portal Gamehag.com został przetłumaczony na 9 języków, skupia społeczność graczy wdrażając elementy wewnętrznej grywalizacji poprzez współtworzenie portalu przez użytkowników, jak i zdobywanie Kamieni Dusz w zamian za wykonywanie zadania w grach partnerów portalu, pozwalając na testowanie nowych produkcji dostępnych online. Punkty użytkownicy mogą przeznaczyć na wymianę na najnowsze gry, czy dostęp do internetowych usług premium. Do dziś portal skupił prawie 6,5 miliona użytkowników na całym świecie, którzy otrzymali nagrody o wartości blisko 20 milionów złotych. Portal działa na całym świecie poza rynkami azjatyckimi, które są kolejnym celem i kamieniem milowym w planach rozwoju portalu.
  Heavy Kinematic Machines rozwija produkt SOLO Workout - system automatycznego i dokładnego zbierania informacji o treningu siłowym. Opracowany system potrafi automatycznie dostarczyć pełne statystyki z ćwiczenia (powtórzenia, serie, wagę podnoszoną w kolejnych seriach, czas, dynamikę, wysokość podniesienia stosu). Dodatkowo urządzenie dostarcza statystyki dla właściciela klubu/siłowni. Zespół opracował już czujniki na maszyny stosowe, na ciężary wolne (Hantle) oraz na bieżnie, aktualnie pracuje nad ciężarami dokładanymi (sztangi).

 • TRADITION&MODERNITY. Przemysł tradycyjny, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo

  Silencions – zespół dążymy do poprawy jakości życia ludzi poprzez zmniejszenie emisji hałasu pojazdów, sprzętu budowlanego i artykułów gospodarstwa domowego. Nowatorskie rozwiązanie osiąga bezprecedensowe tłumienie hałasu i drgań bez zwiększania masy konstrukcji i bez użycia dodatkowego zasilania. Technologia ta umożliwia walkę z hałasem tam gdzie do tej pory niemożliwe było stosowanie innych rozwiązań akustycznych lub gdzie były one mało skuteczne. Technologia Silencions zapewnia wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej dla niskich częstotliwości, jednocześnie będąc jednym z najlżejszych i najcieńszych materiałów dostępnych na rynku.
  KPMP - zwycięzca w kategorii - celem projektu jest opracowanie i wdrożenie na rynek innowacyjnego rozwiązania w postaci belki oporowo - najazdowej dla budownictwa drogowego. Produkt ma na celu zredukowanie kosztów wykonania złączy asfaltowych poprzez przygotowanie krawędzi układanej nawierzchni na końcu odcinka roboczego w sposób umożliwiający rozpoczęcie prac w dniu następnym bez konieczności wykonania kosztownych prac przygotowawczych. KPMP ma za zadanie zredukować te koszty o 70% skracając proces z 5 do 1 etapu.
  EasyFootings to polska firma stawiająca na nowoczesne, szybkie, ekologiczne i inteligentne rozwiązania fundamentowe, innowator i dostawca zaawansowanych technologii dla podmiotów zaangażowanych zwłaszcza w budownictwo modułowe. Oferowana przez zespół technika ma na celu rozwiązanie problemów na placu budowy związanych zarówno z posadawianiem, jak i montażem ścian na innowacyjnym systemie fundamentowym. EasyFootings system, który dzięki prefabrykacji pozwala zaoszczędzić czas podczas procesu instalacji, zapewnia również wysoką wytrzymałość i wysoką sztywność połączeń. W rezultacie uzyskuje się poprawę bezpieczeństwa budynku zarówno w warunkach statystycznych, jak i sejsmicznych. Stosowana przez firmę technologia jest energooszczędna i przyjazna dla środowiska. Głównym celem oryginalnego rozwiązania jest usprawnienie produkcji, obsługi i montażu na miejscu montażu obiektów, przez wyższy stopień prefabrykacji, co oznacza większe bezpieczeństwo, precyzję i szybkość montażu, a także zaletę w warunki planowania kosztów i harmonogramu inwestycji.

 • BUSINESS PROCESSES. Zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR

  MC2 Innovations to firma z branży IT, posiadająca również silne kompetencje w obszarze HRtech i Fintech. Spółka oferuje innowacyjną platformę w obszarze zarządzania zaangażowaniem - Carrotspot. Carrotspot to platforma SaaS, która konsoliduje procesy motywowania, wynagradzania i doceniania pracowników w jednym łatwym w użyciu rozwiązaniu, zwiększając produktywność, retencję i przychody firmy. Platforma oferuje możliwość premiowania i nagradzania indywidualnego wysiłku, zaangażowania, talentów, wartości i zainteresowań w kontekście potrzeb i kultury firmy. Carrotspot to zarazem firmowy alternatywny system płatniczy jak i platforma gamifikacyjna oparta o mechanizm gier RPG, oraz zespół narzędzi ułatwiających pracownikom HR efektywne wykonywanie obowiązków. Planowany rozwój Carrospot dotyczy innowacyjnych rozwiązań wspierających i ułatwiających pracę zdalną, eliminujących jej dotchczasowe niedogodności poprzez wprowadzenie zintegrowanego obszaru roboczego.
  Holo4Labs to startup, który został stworzony przez firmę Solution4Labs, należącą do polskiej grupy technologicznzej TenderHut. Solution4Labs zapewnia nowoczesnym laboratoriom wdrażanie, sprawdzanie i optymalizację rozwiązań klasy LIMS. Pracując z laboratoriami jako partner naukowy ThermoFisher, Soltuion4Labs tworzy systemy, które odpowiadają rzeczywistym potrzebom, rozwiązują problemy i usuwają niedogodności dla klientów.
  ICsec - zwycięzca w kategorii - jest pierwszym polskim producentem dostarczającym rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa w sieciach przemysłowych. Misją spółki jest znaczące podnoszenie poziomu cyberbezpieczeństwa w sieciach przemysłowych oraz środowiskach systemów SCADA dla przedsiębiorstw z infrastrukturą krytyczną i zakładów przemysłowych. Strategicznym produktem ICsec S.A. jest system Scadvance, czyli rozwiązanie typu IDS (intrusion detection system) do monitorowania i wczesnego ostrzegania przed cyberatakami, dedykowany dla sieci przemysłowych posiadających infrastrukturę automatyki przemysłowej.

Oto pełna, finałowa lista start-upów konkursu Start-up Challenge 2020 w poszczególnych kategoriach:

 • BUSINESS PROCESSES. Zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR

  AIA
  Banacha Street
  BIGDATABOX
  Blockchain Development Foundation
  Digital Fingerprints
  Fincastly
  Grow Uperion S.A.
  Holo4Labs
  ICsec S.A.
  MC2 Innovations Sp. z o.o.
  PragmaticAD
  Segmetric
  Semoni Sp. z o.o.
  Staffly
  TakeTask
  VR-Learning
  WEKTOO

 • CLIENT&LIFESTYLE. Handel, customer experience, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego

  COGG Coffee
  Dietly.pl
  doorie.io
  ePeer
  Gamehag
  GetDressed
  GGPredict Sp.z.o.o.
  Heavy Kinematic Machines Sp. z o.o.
  Iconic Art Spirit Sp. z o.o.
  Lanpocket
  Mirror Investment Sp. z o.o.
  Monethero
  ultronAR
  Skriware
  Wavy
  Whatto
  Xploria
  Yosh.AI
  Zajęcia Domowe
  ZweryfikujFirmę.pl

 • ENVIRONMENT. Environmental protection: technologies for the climate, ecological crops, smart energy, use of raw materials, waste recycling

  BIO-FILMS
  Biostra
  DAC
  DEHT S.A.
  EcoTech System
  Hugo Green Solutions
  Intelligent Hives
  Listny Cud
  Maizo
  NataLab Sp. z o.o.
  Planet Heroes
  Plantalux
  Power Maize Sp. z o.o.
  RAS Technologies
  SmartHive
  Smartta Sp. z o.o.
  SOLHOTAIR Sp. z o.o.
  T-Master
  Trashstock
  WAAM Sp. z o.o.
  WaxyPack

 • HEALTH&BIOTECHNOLOGY. Medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia

  AIDA Diagnostics
  Bio ActiW
  BIOmesh Sp. z o.o.
  BioMinds Healthcare
  Biotts
  BRAINCURES
  Breather One
  CelVet s.c. Monika Jezierska, Monika Marczak
  CUSTOMY
  DEBN
  Deventiv Sp. z o.o.
  ENforce Medical Technologies Sp. z o.o.
  Genegoggle
  H'ability
  Healthly
  HigoSense
  Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej
  Mediprintic Sp. z o.o.
  Med-One
  MEDORION Sp. z o.o.
  MedTransfer
  NEUROPLAY
  PETHELP
  Protein Capture Science
  Rekuperator 4.0
  uPacjenta
  Warmie
  Zabezpieczenie Endoprotezy Stawu Biodrowego

  • NEW INDUSTRY. Przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny

   A4BEE
   AI BUSTERS Sp. z o.o.
   Ai Factory
   AR Solutions
   DBR77
   FrostX
   InnerWeb
   Panamint
   PROA Technology
   Progresja Space
   Proteco Machines Sp. z o.o.
   Skycrops

  • TRADITION&MODERNITY. Przemysł tradycyjny, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo

   EASYFOOTINGS
   KPMP
   Silencions Sp. z o. o.
   VELL

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpiło w czasie gali, 3 września 2020 podczas European Tech and Start-up Days.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony EEC Startup Challenge.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie