EEC 2019

Do grona 100 start-upów, które zaprezentowały się na Scale-up Alley European Start-up Days w Spodku, wybrane zostały pomysły z Białorusi, Niemiec, Polski (zdecydowanie najwięcej), Węgier, Wielkiej Brytanii oraz USA. Są wśród nich projekty na biznes obejmujące np. roboty softwarowe, chatboty – w tym np. zapewniające wsparcie osobom z problemem uzależnień, rozwiązania wykorzystujące drony, rzeczywistość rozszerzoną, uczenie maszynowe, narzędzia do automatycznej analizy danych, infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych, a także rozmaite pomysły z dziedziny medycznej, aplikacja nawigująca osoby niewidome i niedowidzące, rozwiązania ograniczające lub likwidujące smog czy też urządzenia solarne – a to przecież tylko przykłady pierwsze z brzegu.

Najlepsze start-upy wyłonione w konkursie Start-up Challenge:

W kategorii HEALTH & BIOTECHNOLOGY (medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia) zwycięzcą został Bioceltix. Jury przyznało nagrodę za ambitny plan badań klinicznych, opracowany model biznesowy, możliwość skalowania rozwiązań. Doceniono również kompetencje zespołu. Firma jest start-upem biotechnologicznym z branży weterynaryjnej, który rozwija leki wykorzystujące komórki macierzyste, celując w schorzenia szczególnie wymagające nowych, skuteczniejszych i bezpieczniejszych metod leczenia. To jeden z globalnych pionierów wdrażających bezpieczną dla zwierząt i skalowaną biznesowo technologię terapeutycznego wykorzystania zwierzęcych, allogenicznych (jeden dawca – wielu biorców) komórek macierzystych.

W kategorii ENVIRONMENT (ochrona środowiska: technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów) wybrana została firma MakeGrowLab. Jej rozwiązanie pozwala na ograniczenie zastosowania plastikowych opakowań, przy jednoczesnym braku konieczności dodatkowego składowania odpadów z produkcji spożywczej. Jury doceniło niskie koszty produkcji oraz możliwości skalowania biznesu. Projekt firmy to wertykalna Farma SCOBY – szybko odnawiającego się i w pełni biodegradowalnego materiału, który da się wykorzystać np. do produkcji opakowań jednorazowych zastępujących plastik, tekstyliów czy produktów wnętrzarskich. Materiał SCOBY może rosnąć lokalnie na odpadach, w pomieszczeniu bez dopływu energii słonecznej, co wyróżnia go z grupy surowców szybko odnawiających się. MakeGrowLab oferuje także pomoc dla przedsiębiorstw we wprowadzaniu gospodarki cyrkularnej.

W kategorii NEW INDUSTRY (przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny) wygrała firma QNA technology. Jury przyznało nagrodę za wysoki poziom innowacyjności rozwiązania i szeroką gamę proponowanych obszarów komercjalizacji. Firma pracuje nad syntezą najwyższej jakości kropek kwantowych niezawierających kadmu, kropek emitujących w kolorze niebieskim oraz kropek do konwerterów promieniowania, mających zastosowanie w fotowoltaice oraz w hodowli roślin. Rozwiązanie może przynieść przełom na rynku wyświetlaczy, prowadząc do wyparcia technologii OLED.

W kategorii TRADITION & MODERNITY (przemysł tradycyjny, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo) zwyciężył Hyper Poland. Jury przekonało nowatorskie wykorzystanie technologii hyperloop, zakładające stopniową implementację na istniejącej sieci kolejowej oraz szczegółowo zaplanowany proces badawczy. Doceniono również zaawansowany proces uzyskiwania ochrony patentowej. Hyper Poland to jedyna firma na świecie dysponująca technologią stopniowej implementacji koncepcji hyperloop do unowocześnienia branży kolejowej. Dzięki temu pomysłowi da się zmodernizować istniejącą infrastrukturę kolejową do prędkości 300 km/h bez konieczności budowania nowych, generujących wysokie koszty, korytarzy transportowych i tras. Koncepcja ta pozwala pojazdom na poruszanie się na istniejących torach kolejowych z użyciem pasywnej lewitacji magnetycznej, a potem na przekształcenie tego rozwiązania w system próżniowy, umożliwiający osiąganie prędkość 600 km/h na istniejących torach i 1200 km/h na nowych, dedykowanych trasach.

W kategorii BUSINESS PROCESSES (zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR) wyróżniona została firma ProperGate, która została doceniona za pomysł oparty na pogłębionej analizie rynku i potrzebach jego uczestników oraz za duży potencjał skalowalności biznesu. Doceniony został także dynamiczny zespół. Firma opracowała oprogramowanie w formie aplikacji webowej do zarządzania logistyką na dużych budowach kubaturowych, skierowane do inwestorów i generalnych wykonawców, którym zależy na optymalizacji kosztów projektu, eliminacji marnotrawstwa czasu i większej wydajności logistyki. ProperGate digitalizuje zamawianie dostaw i monitorowanie materiałów na placach budowy w zatłoczonych centrach miast, daje też narzędzie koordynatorowi logistyki i podwykonawcom: zapewnia dostarczenie, rozładunek i dostęp do materiałów w oczekiwanym miejscu i porze.

W kategorii CLIENT & LIFESTYLE (handel, customer experience, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego) nagrodę zdobyła firma Salesbook. Spółka została doceniona za rozwiązania procesowe w znacznym stopniu wpływające na poprawę efektywności działania sprzedawców poprzez pełną automatyzację raportowania oraz analizę reakcji klienta na przesłaną ofertę. Jury zwróciło także uwagę na ciekawe portfolio wdrożeń rynkowych. To aplikacja sprzedażowa i prezentacyjna dla nowej generacji handlowców mobilnych, których zadaniem jest dotarcie do klienta, analiza jego potrzeb oraz zaprezentowanie i konfiguracja produktu. Salesbook otwiera nowe możliwości wpływu na skuteczność rozmowy handlowej, analizuje jej jakość, umożliwiając zarazem zaawansowaną analitykę, pozwalającą na określenie najbardziej optymalnej ścieżki sprzedaży. Start-up zrealizował już wdrożenia dla takich marek jak Prudential, Mercedes, BMW, Innogy, Fortum, Axpo.

Oto finałowa lista start-upów konkursu Start-up Challenge w poszczególnych kategoriach:

HEALTH&BIOTECHNOLOGY. Medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia

 •  FINALISTA

  3Clicks

  Dedykowane dla lekarzy aplikacje mobilne „3Clicks” zawierają niezbędną wiedzę wspierającą procesy diagnostyczno-terapeutyczne. Zawarte w aplikacjach interaktywne algorytmy są oparte o wytyczne europejskich towarzystw naukowych i dostosowane do polskich warunków.
  Pozwalają one na szybką ocenę wskazań do leczenia, wybór odpowiedniej klasy leków, a następnie wybór specyficznego leku. Lekarz uzyskuje informacje o wielkości dawki danego leku oraz o ewentualnej korekcie wynikającej z np. niewydolności nerek.
  Aktualnie na rynku dostępnych jest 18 aplikacji, wykorzystywanych przez blisko 9000 lekarzy różnych specjalności.

 •  FINALISTA

  Bioceltix

  Bioceltix to startup biotechnologiczny z branży weterynaryjnej. Firma rozwija weterynaryjne leki biologiczne na bazie komórek macierzystych, celując w schorzenia o wysokim zapotrzebowaniu na nowe metody leczenia.
  Opracowana technologia terapeutycznego wykorzystania allogenicznych mezenchymalnych komórek macierzystych (AlloMSC) w układzie jeden dawca – wielu biorców pozwala na seryjną produkcję leku bez konieczności każdorazowego pobierania materiału biologicznego od pacjenta. Dzięki opracowanej technologii lek ma być dostępny od ręki na miejscu w klinice weterynaryjnej, co skróci procedurę leczenia.
  Firm uruchomiła izolowaną linię technologiczną do produkcji weterynaryjnych leków biologicznych.

 •  FINALISTA

  Nomi Biotech Corporation

  Alcorythm®️ to pierwszy w Europie innowacyjny preparat zapobiegający negatywnym skutkom spożywania alkoholu etylowego, głównie poprzez redukcję toksyczności aldehydu octowego. Jest dostępny w formule "shot", tj. mała butelka szklana lub aluminiowa o objętości 100 ml w etykiecie shrink sleeve. Ma smak soku z owoców tropikalnych i nie kojarzy się z lekiem lub napojem energetycznym. Projekt jest ukierunkowywany na rozwiązanie problemu nietolerancji alkoholowej również wśród populacji azjatyckiej. Około 50 proc. Azjatów (ponad 2 miliardy ludzi) reaguje na alkohol znacznie gorzej niż Europejczycy czy Amerykanie. Powodem tego jest mutacja genetyczna, z powodu której powstaje nieaktywna forma dehydrogenazy-2 aldehydu (ALDH2). Takie osoby, w momencie gdy spożywają alkohol, reagują podobnie jak alkoholicy. W ich organizmie gromadzi się aldehyd octowy który sprawia, że twarz natychmiast czerwienieje, serce bije szybciej, pojawiają się nudności i wymioty. Co więcej, nieaktywna postać ALDH2 zwiększa u nich ryzyko zachorowania na nowotwory oraz zmniejsza skuteczność nitrogliceryny, stosowanej w leczeniu choroby wieńcowej. Znak towarowy alcorythm®️ jest w trakcie rejestracji w EUIPO. Firma przygotowuje wniosek patentowy na formulację.

 •  

  addictions.ai

  System addictions.ai oraz aplikacja mobilna AlkyRecovery wspierają walkę z nałogiem osób uzależnionych od alkoholu. Aplikacja, ma pozwolić dokonać samooceny symptomów, których nie jesteśmy w stanie sami zidentyfikować oraz pozwoli odezwać się do osoby, która może udzielić potrzebnego wsparcia.
  Główną innowacją proponowanego systemu, będzie wykorzystanie zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w celu oceny prawdopodobieństwa i predykcji złamania abstynencji, rozumianego jako nawrót w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Dane, za zgodą użytkowników, będą przetwarzane m.in. na podstawie ich emocji i zachowań (NLP), treści audio, wideo, opasek telemedycznych oraz Facebooka, Twittera i Spotify.

 •  

  AIDA Diagnostics

  AIDA Diagnostics to oprogramowanie, które jest zdolne analizować podstawowe badania laboratoryjne pacjenta. Dzięki modułowi AI oprogramowanie jest w stanie wyciągać wnioski dotyczące stanu zdrowia pacjenta oraz procedur medycznych które mogą mu być potrzebne. Obecne działania firmy skupiają się na problemie obrotu krwi w ochronie zdrowia.
  Skupiając się na niskokosztowych badaniach wykonywanych rutynowo twórcy oprogramowania są w stanie analizować całe szpitale pod kątem ryzyka potrzeby przetaczania krwi lub jej pochodnych. Projekt wprowadza innowację procesową, optymalizującą proces zamawiania krwi oraz proces wykorzystania krwi w szpitalu.
  Oprogramowanie skierowane jest do dyrektorów szpitali, zarządzających bankami krwi oraz lekarzy.

 •  

  Associated Apps

  Associated Apps to aplikacja mobilna nawigująca osoby niewidome i niedowidzące wewnątrz obiektów użyteczności publicznej, takich jak centra handlowe, budynki biurowe, lotniska, dworce kolejowe, uniwersytety, urzędy czy szpitale. Umożliwia ona doprowadzenie użytkownika do każdego wybranego miejsca na terenie obiektu, informowanie użytkownika o przeszkodach na trasie czy ewentualnych zmianach, które zaszły na terenie obiektu. Użytkownik może z pomocą aplikacji dotrzeć do innej osoby korzystającej z aplikacji, jeśli znajduje się na terenie tego samego budynku. Ponadto osoba niewidoma może skontaktować się z punktem informacyjnym/recepcją danego budynku. Może również wezwać taksówkę. Aplikacją można zarządzać głosowo lub manualnie.

 •  

  Babydoc24.com

  Babydoc24.com to zbudowany z użyciem sztucznej inteligencji pediatryczny symptom-checker. Pozwala rodzicom uzyskać wstępną diagnozę na podstawie objawów chorobowych dziecka.
  Rozwiązanie korzystać będzie z aplikacji lub strony internetowej, na której rodzic podając objawy chorobowe swojego dziecka będzie otrzymać wstępną diagnozę medyczną.
  Interakcja rodzica z systemem będzie się odbywać w postaci rozmowy z wirtualnym chat-botem, który zbierze od rodziców wywiad chorobowy.
  Produkt będzie oferowany w modelu SaaS B2B. Pierwszym miejscem w którym dostępne będzie rozwiązanie będą towarzystwa ubezpieczeniowe, oferujące klientom abonamenty medyczne. Wykorzystanie produktu pomoże towarzystwom ubezpieczeniowym w optymalizacji ścieżki pacjenta pediatrycznego, co spowoduje obniżenie kosztów.

 •  

  Bioavlee

  Bioavlee jest firmą biotechnologiczną powstałą we Wrocławiu, która tworzy rozwiązania wyznaczające nową jakość sprzętu laboratoryjnego - technologia zapewnia automatyzację procesu identyfikacji mikroorganizmów. Dzięki autorskim patentom i konstrukcjom, firma redefiniuje sposób identyfikacji mikroorganizmów, a praca w laboratoriach staje się dokładniejsza, szybsza, tańsza i prostsza. Technologia identyfikacji Bioavlee wykorzystuje fakt, że kolonie mikroorganizmów wykazują specyficzne właściwości optyczne oraz morfologiczne. Właściwości te prowadzą do modulacji zarówno amplitudy, jak i fazy padających na kolonie wiązek świetlnych. W wyniku tej transformacji, wiązki ulegają dyfrakcji na koloniach, które działają jak soczewka i tym samym stają się nośnikiem informacji.

 •  

  Biolumo

  Biolumo to firma powstała w celu komercjalizacji badań nad nową metodą szybkiej selekcji antybiotyku na podstawie zautomatyzowanej obserwacji przeżywalności bakterii w otoczeniu antybiotyków. Urządzenie medyczne, które będzie efektem prac, ma przyspieszyć czas testów oraz udostępnić je dla lekarzy rodzinnych – tym samym pozwoli skrócić czas oczekiwania na wyniki badania antybiogramu z minimum 48 godzin do zaledwie 6 godzin. Niskie koszty produkcji zagwarantują masową dostępność do urządzenia dla przychodni, które obecnie zmuszone są wysyłać pacjentów bądź próbki do laboratorium. Zespół już na etapie koncepcji konsultował się z prywatną służbą zdrowia, a także z jednostkami publiczno-prywatnej służby zdrowia, by jak najlepiej dopasować rozwiązanie pod przyszłego klienta.

 •  

  Biotts SA

  Biotts to startup biotechnologiczny tworzący autorskie preparaty lecznicze dedykowane takim dziedzinom medycyjny jak: onkologia, immunoogia czy neurologia.
  Zespół technologów Biotts opracował autorską technologię otrzymywania uniwersalnego transdermalnego systemu terapeutycznego MTC-Y (Multifunctional Transdermal Carrier-Y). Dzięki unikalnym właściwościom systemu, możliwe jest zwiększenie biodostępności substancji czynnych kilkukrotnie, umożliwiając substancjom czynnym penetrację przez bariery skórne aż do kilkunastu centymetrów, sięgając tkanek miękkich oraz kości. Opracowana technologia stosowana jest na plastrach, maściach oraz żelach. Nośniki zawierają mieszaniny substancji są kompatybilne z powłokami skóry ludzkiej, niedrażniące, nieuczulające i co najważniejsze zwiększające wchłanialność substancji leczniczych.

 •  

  BRAINCURES

  Braincures to firma badawcza której głównym celem jest rozwój diagnostyki i leczenia zaburzeń psychicznych i neurologicznych, w tym choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, depresji, schizofrenii i innych. Platforma ma za zadanie przyspieszyć okrywanie leków, które mogą być stosowane w przypadku chorób ośrodkowego układu nerwowego. Całość odbywa się za pomocą precyzyjnej medycyny opartej na kodzie funkcji mózgu.
  Klientami starup’u są przede wszystkim firmy farmaceutyczne. Wśród potencjalnych partnerów znajdują się także małe i średnie firmy biotechnologiczne.

 •  

  Brainscan

  Firma Brainscan stworzyła atlas radiologii - oprogramowanie, za pomocą którego radiolog, wybierając część mózgu obrazu TK, uzyskuje natychmiastowy dostęp do wszystkich podobnych przypadków z sugerowaną klasyfikacją. Oprogramowanie wykorzystuje uczenie maszynowe do analizy badań w celu wykrycia i klasyfikacji zmian w mózgu. W efekcie takie rozwiązanie skróci czas i poprawi dokładność interpretacji badań, a docelowo pozwoli na wczesne wykrycie chorób. Firma poszukuje obecnie partnerów w postaci podmiotów medycznych, które w zamian za możliwość bezpłatnego korzystania z aplikacji przez określony czas, udostępnią swoje zasoby zanonimizowanych baz danych TK, które są niezbędne do dalszej pracy nad AI. Poszukiwani są także partnerzy, którzy mają relacje z producentami maszyn TK, w celu bezpośredniej implementacji rozwiązania na najnowszych tomografach.

 •  

  Evispine

  Startup Evispine opracowuje niespotykane na rynku implanty do regulowanej stabilizacji kręgosłupa z zastosowaniem metod z dziedziny robotyki/mechatroniki i nowoczesnych biomateriałów.
  Implanty stosowane są do leczenia operacyjnego uporczywego bólu wywołanego zmianami zwyrodnieniowymi lub przeciążeniem kręgosłupa, które coraz powszechniej występują w starzejących się społeczeństwach. W przeciwieństwie do obecnych na ryku rozwiązań, chirurg może dostosować stabilizację kręgosłupa do różnego typu schorzeń u poszczególnych pacjentów zgodnie z koncepcją medycyny spersonalizowanej. Regulacja implantów może odbywać się przed, w trakcie jak i po zabiegu operacyjnym za pomocą urządzeń bezprzewodowych.

 •  

  Higo Sense

  HigoSense jest telemedycznym systemem do zdalnej diagnostyki, opartym na innowacyjnym urządzeniu multisensorycznym oraz algorytmach automatycznej interpretacji. Pozwala w warunkach domowych przeprowadzić badanie fizykalne, które uzupełnione o wywiad medyczny, przesyłane jest do lekarza. Badanie składa się m.in. z rejestracji obrazów gardła, ucha, skóry oraz rejestracji osłuchu elektronicznym stetoskopem. W projekcie równolegle prowadzona jest praca nad algorytmami AI/Machine Learning, które w pierwszym etapie mają pomóc lekarzom w skuteczniejszej interpretacji danych medycznych. Firma posiada funkcjonalny prototyp. Finalna wersja urządzenia będzie podlegała procesowi certyfikacji w drugiej połowie 2019, a pilotażowe wdrożenia zaplanowane są na początek 2020 roku.

 •  

  Intelliseq

  Intelliseq to firma biomedyczna specjalizująca się w dziedzinie genomiki i bioinformatyki. Jej głównym celem jest rozwój innowacyjnych metod diagnostyki medycznej, opierających się na sekwencjonowaniu genomu lub eksonu człowieka. W ramach prac badawczych i rozwojowych firma tworzy i rozwija algorytmy oraz narzędzia bioinformatyczne służące do identyfikacji wariantów genetycznych o znaczeniu klinicznym.
  Twórcy opracowali automatyczny system do interpretacji genomu z możliwością generowania raportów klinicznych dla wielu wątków diagnostycznych. System wpisuje się w podejście medycyny precyzyjnej, w którym lekarze dysponując wiedzą o predyspozycjach genetycznych pacjenta mogą zaproponować spersonalizowaną terapię – dopasowaną do konkretnego przypadku.

 •  

  Life Smart

  Life Smart to spersonalizowana platforma oparta o czujniki IoT i otwarte dane, sugerująca użytkownikom, jakie najbardziej zdrowe zachowania powinni podejmować w oparciu o dostępne dane i prognozy (np. jakości powietrza). Obecnie przygotowany jest prototyp oczyszczacza powietrza, który stanowiłby pierwszy element całej platformy dla urządzeń IoT (np. czujniki jakości powietrza, czujniki CO2, monitor produkcji tlenu przez rośliny domowe). Testowo uruchomiony też jest serwis katoluft.pl, którego celem jest prezentacja danych liczbowych w sposób, sugerujący dobór najbardziej odpowiednich zachowań przy aktualnym stanie jakości powietrza. Przykładowo, na podstawie integracji danych z osobistych urządzeń IoT (np. oczyszczacza powietrza) użytkownik może dostać konkretną informację, prognozę, np. o tym, że powinien opóźnić poranny jogging o 30 min., bo zanieczyszczenie powietrza będzie wówczas o 90 proc. niższe.

 •  

  MindMe

  MindMe to pierwsza w Polsce aplikacja, która pozwala na stały dostęp do terapii online dzięki dostępowi do certyfikowanych specjalistów. Pomoc oferowana jest osobom zmagającym się m.in. z depresją, lękami, stresem, uzależnieniami, zaburzeniami odżywiania, czy też problemami w relacjach.
  Produkt działa na indywidualnym rynku otwartym, obecnie zarejestrowanych jest ponad 4000 użytkowników na całym świcie, ponad 100 aktualnie odbywa terapię.
  Odbiorcami aplikacji są ludzie w wieku 25-35 lat, zmagający się z problemami wynikającymi z dorosłości. Drugą grubą są ludzie 40+. Często walczący z problemami zawodowymi i prywatnymi.
  Twórcy aplikacji są także inicjatorami kampanii społecznej #NormalnaSprawa.

 •  

  MoFeMa

  MoFeMa opracowała mobilne rozwiązanie telemedyczne do zdalnego badania elektrokardiotokograficznego (eKTG) dobrostanu płodu i stanu matki. ZuzaMed KTG to innowacyjne, zminiaturyzowane urządzenie do monitoringu stan płodu i kobiety ciężarnej. ZuzaMed działa na zasadzie odczytów potencjałów elektrycznych ze skóry kobiety w ciąży, będących pochodną pracy serca płodu i matki, czyli działa w zupełnie innej technologii niż tradycyjne KTG. Dzięki temu wykluczone są błędne pomiaru będące cechą charakterystyczną KTG opartego na ultradźwiękach. Potencjały elektryczne odczytywane są przez autorskie oprogramowanie urządzenia, a wyniki badania prezentowane zdefiniowanym odbiorcom przez dedykowane oprogramowanie lub na specjalnej platformie telemedycznej. Badanie można wykonywać w placówce medycznej bądź w warunkach domowych.

 •  

  OnkoLABS

  OnkoLABS opracowuje receptury oraz wprowadza na rynek specjalistyczne produkty kosmetyczne do pielęgnacji skóry pacjentów poddanych terapii onkologicznej.
  Opracowane receptury wyróżnia wysoki poziom bezpieczeństwa ze względu na zminimalizowaną zawartość syntetycznych półproduktów i konserwantów, oraz całkowite wykluczenie substancji zapachowych i barwników.
  Działalność firmy dotyczy też edukacji pacjentów, ich rodzin, a także personelu medycznego w zakresie prawidłowej pielęgnacji skóry w trakcie i po zakończeniu leczenia.
  Potencjalnymi odbiorcami są pacjenci w trakcie i po zakończeniu terapii onkologicznej (osoby prywatne, oddziały szpitalne, hospicja i stowarzyszenia). Stosowanie kosmetyków będzie pomocne również dla osób z chorobami skóry (łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry, trądzikiem różowatym), w trakcie i po terapiach dermatologicznych i kosmetologicznych, po opalaniu bądź oparzeniach.

 •  

  Orthofeet

  Orthofeet to producent indywidualnych rozwiązań protetycznych i ortotycznych w dziedzinie rehabilitacji narządu ruchu człowieka w oparciu o technologie druku przestrzennego.
  W procesie produkcji wykorzystywane jest projektowanie trójwymiarowe opartego na skanie bezpośrednim ciała i użycia technologii druku 3D w procesie wytwarzania. Dzięki temu pacjent otrzymuje rozwiązanie skrojone indywidualnie na miarę swoich potrzeb. Kastomizacja daje szanse na stworzenie unikalnych rozwiązań również w zakresie estetyki wykonania. Dzięki temu konieczne do stosowania w życiu codziennym sprzęty ortopedyczne są akceptowalne przez pacjenta.
  Główne grupy odbiorców to dzieci z problemem stopy płasko koślawej.

 •  

  Pethelp.pl

  Startup Pethelp to pierwsze w Polsce pakiety opieki weterynaryjnej dla psów i kotów. Właściciele zwierząt mogą w prosty i przystępny sposób nabyć odpowiedni abonament weterynaryjny na wzór tych stosowanych i powszechnych w opiece ludzkiej (Medicover, LuxMed czy EnelMed). Firma posiada bazę placówek weterynaryjnych w Warszawie, Krakowie oraz Łodzi. Cały czas pozyskuje kolejne lecznice do sieci. Pethelp kieruje swoją ofertę do firm i korporacji (jako benefit pracowniczy dla właścicieli psów i kotów w modelu z dopłatą od pracodawcy lub w ramach systemu kafeteryjnego np. Benefits Systems), do fundacji i schronisk (wspiera i promuje adopcje zwierzaków - każdy kto adoptuje psa lub kota, otrzyma pierwsze 3 miesiące pakietu za darmo lub zniżkę na wybrane usługi) oraz do klientów indywidualnych.

 •  

  PROTEO

  Proteo to rozwiązanie polegające na wdrożeniu do produkcji leja protezowego druku 3D. Technologia używana do produkcji finalnego leja protezowego nosi nazwę SLS - selektywne spiekanie laserem. Zapewnia ona odpowiednią wytrzymałość oraz biokompatybilność leja.
  Proces samego projektowania leja protezowego jest połączeniem technologii skanu 3D oraz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD). Pozwala to na minimalizacje błędów związanych z tworzeniem kluczowego elementu protezy, który jest największą bolączką klasycznej technologii, polegającej na "rzeźbieniu" w odlewie gipsowym.
  Klienci (pacjenci) firmy to osoby po amputacji kończyny dolnej w wieku 30-90 lat. Obecnie firma działa przede wszystkim na ternie województwa łódzkiego . Z uwagi na cyfryzacje wielu procesów produkcyjnych produkt może być oferowany osobom amputowanym na całym świecie.

 •  

  upmedic

  Oprogramowanie upmedic to inteligentny edytor tekstu służący do szybszego zbierania danych pacjenta oraz przetwarzania ich w ustrukturyzowany dokument. Opisy radiologiczne tworzone są za pomocą programu średnio trzykrotnie szybciej. Oprogramowanie minimalizuje ryzyko popełnienia błędu w obszarze, gdzie może on decydować o ludzkim życiu. Produkt jest gotowy i stale ulepszany przy współpracy z partnerami. Trwają prace nad dodatkowymi funkcjami takimi jak: inteligentna analiza wytworzonych opisów wyszukująca potencjalne błędy, rozpoznawanie chorób przy użyciu AI oraz intuicyjne dyktowanie. Oprogramowanie nie wymaga tworzenia patentu – wartość rozwiązania leży w potencjale do wspierania go przez specjalistów.

NEW INDUSTRY. Przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny

 •  FINALISTA

  Brandee

  Brandee zakłada stworzenie i implementację komercyjnej nanonitki fotowoltaicznej, która może być wplatana w różnego rodzaju materiały włókiennicze. Ta ma być następnie wykorzystywana w miejscach gdzie mamy ograniczony dostęp do energii elektycznej. Przy jej pomocy użytkownicy będą mogli m.in. naładować przenośne urządzenia mobilne takie jak komórka, tablet czy laptop.
  Opracowana technologia będzie mogłaby być wykorzystywana m.in. przy produkcji np. parasolów plażowych, namiotów czy innych produktów włókienniczych.
  Całość powstaje przy współpracy z Instytutem Włókiennictwa w Łodzi. Główna implementacja nitki ma być wykorzystana w mobilnych meblach na łapane powietrze Brandee.

 •  FINALISTA

  Optimo Light

  Optimo Light tospecjalna autonomiczna oprawa oświetleniowa. Dokonując zdalnych pomiarów luksów, oprawa automatycznie reguluje moc oświetlenia, kompensując nasłonecznienie zewnętrzne. Produkt gwarantuje ilość światła w miejscu pracy zgodnie z normą, wykluczając zbędne prześwietlenie. Ponadto oprawa przekazuje wszelkie uzyskane parametry takie jak: obecność osób, moc oprawy, ilość luksów w wyznaczonym miejscu pracy do sterownika sieciowego.
  Obecnie spółka realizuje sprzedaż w modelu projektowym, to efekt globalnej współpracy z projektantami architektury, administratorami budynków, inspektorami nadzoru oraz inwestorami na etapie tworzenia i wdrażania na rynek MVP produktu.

 •  FINALISTA

  QNA Technology

  QNA Technology zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem koloidalnych nanostruktur półprzewodnikowych oraz modyfikacją ich powierzchni. Firma specjalizuje się w mało-skalowej produkcji, oferując najwyższej jakości nanostruktury, które spełniają zróżnicowane potrzeby klientów w różnych segmentach rynku.
  Firma prowadzi już pilotażową sprzedaż kilku swoich produktów (QNA.dots oraz QNA.inks) i opracowuje kolejne. W zaawansowanym stadium znajdują się m.in. projekty: syntezy najwyższej jakości kropek kwantowych niezawierających kadmu, kropek emitujących w kolorze niebieskim oraz kropek do konwerterów promieniowania mających zastosowanie w fotowoltaice oraz w hodowli roślin
  Innowacyjność przedsięwzięcia jest dwuwymiarowa: technologiczna i produktowa. Spółka opracowała globalnie unikalną technologię przepływową umożliwiającą powtarzalną syntezę dużych ilości kropek kwantowych o bardzo wysokiej jakości

 •  

  Advisero

  Advisero to startup który składa się z 3 narzędzi. Pierwsze z nich to Wellbot - rozwiązanie dedykowane rozwijaniu bota i zwiększaniu jego poziomu kompetencji. Przejrzysty i intuicyjny interfejs sprawia, że ten proces jest łatwiejszy niż kiedykolwiek, a brak znajomości języków programowania nie stanowi przeszkody w tworzeniu sztucznej inteligencji. Drugi to Humanized, dzięki któremu zespół ma pełną kontrolę nad pracą bota od samego początku konwersacji z klientem. W czasie rzeczywistym może pilnować przebiegu rozmowy, jej tonu oraz kierunku, a także włączyć lub wyłączyć wsparcie bota w dowolnym momencie. Trzeci to Heartbot - miejsce, w którym znajdują się aktualizowane co sekundę wszystkie dane dotyczące bota.

 •  

  Dronhub Innovations Sp. z o.o.

  Dronhub jest autonomicznym i mobilnym garażem dla drona, który umożliwia wymianę baterii bez ingerencji człowieka. Czas potrzeby na wymianę baterii to około 2 minuty, garaż jest klimatyzowany - odporny na ekstremalne temperatury (od -20 do 60st C). Posiada własną stację pogodową w celu monitorowania bieżących warunków pogodowych. W przypadku zagrożenia drony są przechowywane oraz jednocześnie ładowane. Komunikacja na linii „dron - Dronhub – chmura” zabezpiecza loty dronów i gwarantuje precyzyjne lądowanie, co zmniejsza ryzyko usterek.
  Docelowi klienci startup’u to firmy z szeregu branż przemysłu (górnictwo, kolejnictwo, budownictwo, geodezja, rolnictwo, elektroenergetyka, porty morskie, lotnicze, armia i obrona granic), którzy mogliby wspomagać swoją pracę przy pomocy dronów.

 •  

  Geckomatics

  Geckomatics to mobilny system mapowania, który umożliwia tworzenie i aktualizowanie informacji geoprzestrzennych. Dzięki tej technologii można szybko i niedrogo skanować, mapować infrastrukturę oraz zinwentaryzować istniejące zasoby. Dane mapowe mają kluczowe znaczenie dla właścicieli infrastruktury tj. portów morskich, lotnisk, miast, zarządców dróg i kolei. Dzięki współpracy z Geckomatics firmy otrzymują narzędzie, które pozwala na regularne tworzenie własnych informacji przestrzennych w chmurze, a także na optymalizację zasobów dzięki dostępowi do przejrzystych i spójnych informacji. System umożliwia obniżenie kosztów operacyjnych związanych ze szkodami, bezpieczeństwem i utrzymaniem infrastruktury. Dzięki produktowi zwiększa się również zdolności do reagowania na nieprzewidziane zdarzenia.

 •  

  itSilesia Interactive

  itSilesia Interactive to narzędzie do wielostanowiskowego, synchronicznego prowadzenia w grupach szkoleń w VR. Dzięki niemu uczniowie mogą doświadczyć rzeczy, które ze względu na niebezpieczeństwo i wymagane procedury BHP, nie są możliwe do przedstawienia w świecie rzeczywistym. Rozwiązanie pozwala na interakcję z wieloma użytkownikami i pozwala na wspólne uczenie się. Zbudowany wokół bezprzewodowej sieci lokalnej, pozwala przedstawić uczniom temat lekcji w VR, a jednocześnie swobodnie komunikować się z nauczycielem. Poprzez aplikację, osoba prowadząca ma możliwość przekazywania określonych treści, prezentowania ich, weryfikowania wiedzy uczniów, odpowiadania na ich pytania. Produkt jest w fazie developmentu. Jego założenia zostały opisane, a realizacja jest rozpisana na etapy. Firma przystępuje do fazy produkcyjnej.

 •  

  LiveKid

  LiveKid to system zarządzania placówką wczesnoszkolną zamknięty w prostej aplikacji. Stworzona aplikacja działa na zasadzie „all in one” – jeden system zajmuje się wszystkimi aspektami prowadzenia placówki.
  Z aplikacji korzystać mogą dyrektorzy placówek, którzy za pośrednictwem LiveKid mogą zarządzać obecnościami oraz posiłkami dziecka. Rodzice mogą zaznaczać nieobecności, a dzięki zebranym informacjom aplikacja sama podlicza i wystawia rachunki, które rodzic może opłacić od razu - szybko i wygodnie. Aplikacja ponadto stanowi wirtualną tablicę ogłoszeń, wyposażona jest w specjalny komunikator oraz system powiadomień.

 •  

  Spectral Games

  Firma Spectral Games specjalizuje się w tworzeniu aplikacji AR/VR. Ofertę firmy poszerzono o aplikacje dla firm przemysłowych (Spectral Applications). Opisywane rozwiązanie to system wsparcia prac produkcyjnych, montażowych i serwisowych stworzony w technologii AR, który w intuicyjny i prosty sposób przeprowadza pracownika krok po kroku przez odpowiednie procedury techniczne. Technik noszący gogle (AR) może obserwować co dzieje się wokół niego, a jednocześnie otrzymać cyfrowe informacje i wizualizacje dotyczące tego co widzi. Dodatkowo aplikacja umożliwia zdalny monitoring i fachowe wsparcie dla mobilnych serwisantów przy pracach poza terenem zakładu. Dzięki obrazowi z gogli rozszerzonej rzeczywistości, ekspert widzi dokładnie to samo co pracownik na miejscu naprawy i może wspierać jego pracę na żywo.

 •  

  Thtg

  Thtg to platforma integrująca sprzedaż, produkcję i obsługę klienta, a także finanse i księgowość. Dzięki niej można sprawić, że bez wymiany ERP (ang. Enterprise Resource Planning - Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) wszystkie elementy infrastruktury będą ze sobą współpracować. Innowacyjność rozwiązania polega na połączeniu niewspółpracujących ze sobą programów za pomocą jednego systemu, a także na dołączeniu automatyzmów, technologii IoT oraz AI. Dzięki temu klient nie musi wymieniać całego oprogramowania - następuje tzw. tuning aktualnych zasobów. Potencjalnym klientem są firmy lub instytucje zatrudniające powyżej 50 pracowników.

BUSINESS PROCESSES. Zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR

 •  FINALISTA

  Agit Sp. z o.o.

  V-administrator to produkt IT skierowany do menadżerów, inżynierów i służb administracyjnych. Jest to system bazujący na technologii VR 3D przeznaczony do zadań inwestycyjnych, administracyjnych i związanych z ochroną obiektów, który znacznie przekracza możliwości technologii "BIM".
  Autorzy projektu stworzyli nowy standard systemów informatycznych o nazwie "3I" - Interdyscyplinarny (łączenie na jednej platformie informatycznej oprogramowania budowlanego, finansowego, automatyki i ochrony), Interaktywny (wszystkie operacje systemowe odbywają się w czasie rzeczywistym i w technologii wizualizacji VR 3D) , Intuicyjny.
  System służy do strategicznego zarządzania procesami inwestycyjnymi i administracyjnymi w dużych i bardzo dużych przedsiębiorstwach. Głównie narzędzie IT dla menadżerów.

 •  FINALISTA

  ProperGate

  ProperGate dostarcza innowacyjne oprogramowanie w formie aplikacji webowej do zarządzania logistyką na dużych budowach kubaturowych. Jest ono skierowane do inwestorów (deweloperów) i generalnych wykonawców, którym zależy na optymalizacji kosztów projektu, eliminacji marnotrawstwa czasu i zwiększeniu wydajności logistyki. Firma digitalizuje proces zamawiania dostaw i monitorowania materiałów na placach budowy w zatłoczonych centrach miast. Udostępnia narzędzie koordynatorowi logistyki i podwykonawcom, które jest zarówno zapewnieniem dostarczenia, rozładunku i dostępu do materiałów w oczekiwanym miejscu i czasie jak i efektywnym kanałem komunikacji.

 •  FINALISTA

  Smabbler

  Smabbler to ogólna sztuczna inteligencja (OSI) która wykorzystuje zaawansowane umiejętności językowe do pracy z danymi tekstowymi. Połączenie technologii z szybkością pracy maszyn pozwala na jej zastosowanie w procesach biznesowych w których czas, czytanie ze zrozumieniem i wydajność są kluczowe. Jeden silnik jednocześnie wykonuje wiele zadań językowych i może obsługiwać wiele źródeł danych i procesów (np. Inteligentny Asystent, autonomiczna analiza i interpretacja dokumentów prawnych, analiza i klasyfikacja korespondencji klientów, strukturyzowanie danych tekstowych). Rozwiązanie pozwala osiągnąć mierzalne wyniki - min. 30% wzrost wydajności w procesach tekstowych, miliony w wartości dodanej dla biznesu, skrócenie czasu obsługi zadań tekstowych o 99%.

 •  

  AI FORCE 1 Sp. z o.o.

  Firma oferuje system My Social Seller (MSS) - chatbota do sprzedaży produktów i usług oraz obsługi klientów poprzez media społecznościowe lub stronę internetową. Startup posiada narzędzie do uczenia bota – to tzw. Panel Trenera. Nauczyciel przekazuje botowi bazę wiedzy, chatbot uczy się na realnych wypowiedziach, podgląda pracę Trenera i zapamiętuje wszystko, a następnie sam prowadzi obsługę klienta czy sprzedaż. MSS to innowacyjność technologiczna. Sztuczna inteligencja w postaci sieci neuronowej służy do tego, aby dopasować najlepszy tekst sprzedażowy dla danej grupy docelowej, dzięki czemu chatbot uczy się procesu sprzedaży. Dzięki rozpoznaniu intencji klienta i zamianie języka naturalnego na dane rozumiane przez algorytmy, chatbot rozpoznaje emocje klienta, a także potrafi zareagować, jeśli klient jest przykładowo niezadowolony. Obecnie firma realizuje pierwsze sprzedaże.

 •  

  DeepBrand

  DeepBrand to narzędzie do zautomatyzowanej analizy treści wizualnych w sieci oraz pozyskiwania w ten sposób wiedzy marketingowej (marketing intelligence). DeepBrand stosuje najwyższej klasy sztuczne sieci neuronowe, wykorzystując najnowszą dostępną obecnie wiedzę w zakresie modeli rozpoznawania obrazów, a także szereg rozwiązań technologicznych w zakresie machine i deep learning, które zasadniczo przesuną granicę możliwości analizy danych. Odbiorca rozwiązania otrzyma całkowicie nową wiedzę o treściach publikowanych w sieci. Usługa jest skierowana do klienta biznesowego - domów mediowych, agencji marketingowych, reklamowych, PR-owych i obsługi w mediach społecznościowych, wydawców ośrodków badawczych, studiów produkcyjnych. Obecnie trwa tworzenie wersji rynkowej rozwiązania.

 •  

  Deepstributed

  Deepstribut to aplikacja internetowa, za która pozwala ekspertom machine learning korzystać z ich prywatnych, społecznościowych lub chmurowych zasobów procesora graficznego (GPU - ang. graphics processing unit) i przeprowadzać eksperymenty bez wysiłku konfiguracyjnego. Start-up pomaga znaleźć i podłączyć procesor graficzny do aplikacji, po czym następuje konfiguracja GPU. Użytkownik może ustalić, jakie eksperymenty chce na nim przeprowadzić. Koszt przeprowadzonego w aplikacji eksperymentu jest stosunkowo niski.

 •  

  Digital Fingerprints

  Digital Fingerprints to system bezpieczeństwa oparty o biometrię behawioralną, która chroni użytkowników w czasie rzeczywistym. Każdy produkt ma swój unikalny model zachowania, powstały w toku interakcji użytkownika z komputerem, takimi jak poruszanie myszką czy pisanie na klawiaturze. Produkt nie wymaga dodatkowego sprzętu ani interakcji z systemem. Bycie sobą wystarczy, aby być chronionym. Usługa kierowana jest głównie do sektora bankowego i instytucji państwowych. Produkt jest przeznaczony na rynek globalny, a znak towarowy Digital Fingerprints jest zarejestrowany w Unii Europejskiej.

 •  

  EBnavi

  EBnavi to pierwsze na rynku narzędzie typu SaaS, służące do pomiaru, rozwoju i zarządzania marką pracodawcy. Algorytm opracowany naukowo i poparty ponad dekadą doświadczenia w branży automatyzuje proces przygotowania strategii employer branding, pomaga wyznaczyć kierunek strategiczny działań i zyskać przewagę konkurencyjną. EBnavi pozwala na audyt ponad 250 procesów budujących markę pracodawcy i wygenerowanie raportu strategicznego wraz z rekomendacjami do dalszego działania. Zbudowanie silnej, opartej o dane marki pracodawcy to najbardziej efektywna strategia rekrutacyjna. Redukuje koszty rotacji pracowników i pozwala przyciągać najlepsze talenty. Z softu skorzystało już ponad 40 marek międzynarodowych z wielu sektorów biznesu.

 •  

  IPI COM Sp. z o.o.

  IPI COM to spółka celowa Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk. Została powołana do komercjalizacji innowacyjnych technologii informatycznych powstałych w wyniku badań naukowych w zakresie tagowania semantycznego i analizy sentymentu, w oparciu o uczenie maszynowe, AI, przetwarzanie języka naturalnego czy bid data. IPI COM finalizuje prace nad narzędziem online do monitoringu opinii o marce w Internecie i social media wg określonych słów kluczowych z funkcją zaawansowanej analizy sentymentu i tagowania semantycznego dla języka polskiego. Produkt daje możliwość szybkiego wyszukania w odpowiedzi na zapytanie o markę, konkretnych pozytywnych/negatywnych opinii jej dotyczących.
  Odbiorcami rozwiązania mają być odbiorcy indywidualni, agencje reklamowe, agencje PR, dziennikarze, marketingowcy.

 •  

  no.ID

  no.ID to odpowiedź na próby naruszania prywatności w wirtualnym świecie. Użytkownik korzystający z oprogramowania jednym kliknięciem wygeneruje unikalny identyfikator usługi, który chroni dane zawarte w adresie e-mail, na karcie kredytowej, numer telefonu oraz dane adresowe. Komunikacja pomiędzy użytkownikiem a anonimowymi osobami zostaje w pełni zaszyfrowana.
  Jak podkreślają pomysłodawcy no.ID usługa to przede wszystkim odpowiedź na prowadzoną politykę marketingową w Internecie (profilowanie, sprzedaż/kupno danych, ujawnianie lub naruszenie prywatności danych osobowych).
  Ochrona jaką dostarczają twórcy oprogramowania dotyczy zarówno prywatnych użytkowników jak i firm (dodatkowa warstwa ochrony przed phishingiem / BEC i mechanizmem wykrywania zaawansowanych naruszeń danych).

 •  

  Platforma symulacji biznesowych AoV

  “AoV Business Simulation” to internetowa platforma symulacji biznesowych oferująca m.in.: skalowalne narzędzie zdalnej ewaluacji kadry menedżerskiej i zespołów, narzędzie rekrutacji oraz employer brandingu, narzędzie zarządzania menedżerami oraz zespołami dla przełożonych i zespołów HR.
  W metodzie AoV wykorzystywane są zaawansowane symulacje biznesowe, które oddawać mają realizm oraz złożoność procesu decyzyjnego. Symulacje wdrażane są w formie warsztatów, które – w zależności od celów – opierane są o specjalne scenariusze przygotowane pod potrzeby indywidualnego klienta. Zgodnie z obliczeniami platforma pozwoli zredukować koszty logistyczne o około 40%. Produkt rozwijany jest w wersji polski i anglojęzycznej.

 •  

  PROA Technology Sp. z o.o.

  PROA Technology dostarcza i dostosowuje wirtualnych asystentów (roboty softwarowe), które wspierają procesy biznesowe, autonomicznie wykonując powtarzalne zadania w interakcji z systemami informatycznymi, dokumentami MS Office lub bazami danych. Wirtualni asystenci współdziałają z różnymi systemami informatycznymi za pomocą GUI (graficzny interfejs użytkownika) na tym samym poziomie, co inni użytkownicy systemu. Roboty są oparte o zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, dzięki czemu potrafią samodzielnie wykonywać wiele skomplikowanych zadań wykonywanych obecnie przez ludzi. Dodatkowo wirtualni asystenci są wyposażeni w mechanizmy komunikacyjne, które umożliwiają różne formy kontaktu (messenger, sms, mail, chatbot, portal), zapewniając w ten sposób szybki i niezawodny dostęp do informacji, danych i dokumentów.

 •  

  SCFO

  SCFO to FinTech oferujący rewolucyjne rozwiązanie optymalizacji finansowej, umożliwiające zamianę zobowiązań w dodatkowy zysk, a należności w lepszą płynność. Chmurowa Platforma SCFO umożliwia dostawcy wybór dowolnego dla niego nowego terminu płatności. Jest to możliwe dzięki mechanizmowi Dynamicznego Dyskonta dopasowującego koszt, w zależności od wybranej, nowej daty płatności. Taka automatyzacja negocjacji pozwala na pełną elastyczność wyboru nowych terminów płatności oraz sporą oszczędność czasu przez eliminację zbędnych mailowych i telefonicznych ustaleń. Produkt jest gotowy i wdrożony u pierwszych klientów.

 •  

  WinC

  Chmurowy system o nazwie WinC - “Work in Cloud” nadzoruje, kontroluje, zarządza pracownikami oraz pracą firmy produkcyjnej w czasie rzeczywistym. W oparciu o dostępne dane system przydziela zadania pracownikom. Informacje są wprowadzane do systemu za pomocą rejestratorów rozmieszczonych w obszarze produkcji pozwalających na aktywną komunikację pracowników z systemem w trybie 24/7. Zastosowane algorytmy generują dynamiczne dashboardy dla menedżerów, które umożliwiają identyfikację odchyleń i przestojów i dokonywanie zmian na bieżąco, aby maksymalizować efektywność. Moduł AI i ML pozwoli na automatyzację przydzielania zadań pracownikom tak, aby realizować wskazany scenariusz np. redukcję roboczogodzin z uwzględnieniem dynamicznie zmieniającego się środowiska produkcyjnego - przykładowo opóźnionej dostawy materiałów. Firma ukończyła MVP systemu, który ma podstawową funkcjonalność komercyjną i umożliwi dalszy rozwój systemu o nowe moduły, w tym sztucznej inteligencji.

CLIENT&LIFESTYLE. Handel, customer experience, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego

 •  FINALISTA

  Matrix Dynamix

  Firma oferuje Virtual Desktop, dzięki któremu użytkownik korporacyjny będzie miał możliwość pracy z kilkoma wirtualnymi monitorami. Ponadto będzie mógł on w wygodny i szybki sposób wprowadzać dane tekstowe na wirtualnej klawiaturze - produkt umożliwia obsługę gestami dostosowującymi się do kontekstu aktualnie wykonywanej czynności. Z kolei użytkownik indywidualny (gracz) dzięki opatentowanej technologii "VR Priview With Finger Tracking" będzie mógł m.in.  grać w gry "World Scale VR”. Kontroler z kolei zyska tryb 6dof dla platformy SteamVR. Inne możliwe zastosowanie produktu to: software gamepad dla dowolnych gier napisanych na androida, androidTV jako konsola do gier z sterowaniem poprzez smartfona czy operator drona. Firma posiada zastrzeżony znak towarowy, a także dwa zgłoszenia patentowe.

 •  FINALISTA

  MOOVLED

  Moovled to młody technologiczno-medialny startup oferujący zaawansowaną technologię prezentacji obrazów 3D. Nowoczesne i trwałe urządzenia pracujące w technologii LED potrafią stworzyć wrażenie głębi obrazu, co pozawala uzyskać niepowtarzalny efekt wizualny. 
  Firma dostarcza kompleksowe rozwiązania wykorzystywane w nowoczesnych prezentacjach multimedialnych.
  Wykorzystywane nośniki obrazu w postaci urządzeń pracujących w technologii LED pozwalają tworzyć obrazy z wrażeniem głębi. Wybrane pliki mogą być prezentowane na pojedynczych nośnikach lub zostać wyświetlone na panelu urządzeń o dowolnej konfiguracji.
  Klienci systemu zostali podzieleni na osoby prywatne i właścicieli biznesu. Ci pierwsi będą oczekiwali doznań związanych z nowoczesnym gadżetem. Druga grupa oczekuje kompleksowej usługi: od dostarczenia urządzeń po doradztwo związane z projektowaniem, wykonaniem i odpowiednią prezentacją materiału wizyjnego.

 •  FINALISTA

  Salesbook

  Salesbook to aplikacja sprzedażowa i prezentacyjna dla generacji handlowców mobilnych, których zadaniem jest dotarcie do klienta, analiza jego potrzeb oraz zaprezentowanie i konfiguracja produktu. Narzędzie oferowane jest w modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa)
  Tablet z aplikacją Salesbook sprawdzi się w branżach wymagających bezpośredniego kontaktu z klientem. System łączy w sobie elementy Sales Enablement z Configure Price Quote dzięki czemu nawet początkujący sprzedawca jest w stanie poprawnie przejść przez proces sprzedaży złożonego produktu.
  Aplikacja wykorzystywana była m. in. przez Prudential do sprzedaży polis na życie, Mercedesa do sprzedaży samochodów, BMW do sprzedaży motocykli, Innogy, Fortum, Axpo - do sprzedaży energii.

 •  

  1koszyk

  1koszyk automatyzuje i optymalizuje sprzedaż online, łącząc wszystkie etapy procesu zakupowego: dodawanie produktów, automatyczną kalkulację kosztów wysyłki, zamawianie kuriera wprost z aplikacji, generowanie listów przewozowych, zintegrowane płatności on-line. Platforma integruje różne rozwiązania e-commerce i m-commerce. Daje absolutną swobodę w wyborze kanałów sprzedaży, utrzymując maksymalną prostotę użytkowania. 1koszyk odpowiada na wymagania współczesnego klienta, coraz chętniej kupującego przez telefon, a także wpisuje się w trend multichannel. Platforma jest już gotowa i funkcjonuje na rynku - wciąż jest rozbudowywana o nowe funkcjonalności, również w oparciu o uwagi obecnych użytkowników.

 •  

  Asystent Trenera Unicoach

  Asystent Trenera Unicoach to system wspierający zarządzanie klubem piłkarskim, akademią, drużyną, a także ułatwiający pracę trenera piłki nożnej. System pozwala zaplanować i przeprowadzić proces szkolenia sportowego, a także zebrać cała dokumentację tego procesu w jednym miejscu.
  System składa się m.in z takich modułów jak: Klub, Rozgrywki, Zawodnicy, Kontuzje, Statystyki, Kalendarz, Kreator Grafik i Animacji, Kreator Konspektów, Multimedialna biblioteka, Modułu Rodzica i Zawodnika.
  Z zastosowanych rozwiązań korzystać mogą nie tylko zarządzający klubami sportowymi czy trenerzy. Dostęp do danych mają także zawodnicy oraz rodzice, którzy w ten sposób mogą kontrolować postępy w treningach.
  Dodatkowo Multimedialna biblioteka ćwiczeń to ogromna baza środków treningowych w postaci grafik, animacji czy filmów.
  System można z powodzeniem wykorzystywać w innych dyscyplinach sportowych.

 •  

  Chatbotize

  Chatbotize to narzędzie do budowania chatbotów (m.in. na Messengera) z gotowych modułów, bez konieczności posiadania wiedzy technicznej. Produkt skierowany dla działów marketingu i customer service. Do marca 2019 Chatbotize wygenerował prawie 500 tys. zł netto przychodu. Firma ma klientów w Polsce, Słowacji, Czechach, Rumunii, Kenii i UK. Wciąż główny nacisk kieruje na polski rynek, jednak planuje mocny rozwój w krajach Ameryki Południowej i Afryce.

 •  

  Empathy

  Empathy jest platformą edukacyjną opartą na AI dedykowaną uczniom i nauczycielom. Jest wspierana przez sztuczną inteligencję w postaci cyfrowego mentora, który może dostarczać informacje zwrotne i dodatkowe zasoby - oprócz treści już przesłanych. Umożliwia łatwy dostęp do kursu, materiałów i pozwala na współpracę między sobą. Kluczową innowacją mentora jest fakt, że jest on spersonalizowany i dostosowany do potrzeb uczniów. Można uzyskać do niego dostęp za pomocą poleceń głosowych lub tekstowych. System jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dodatkowo platforma dostosowuje się do zainteresowań i potrzeb uczniów. Firma ma już MVP (Minimum Viable Product).

 •  

  FALAR

  FALAR to startup specjalizujący się w użytkowym wykorzystaniu rzeczywistości rozszerzonej (AR). Firma stworzyła aplikację umożliwiającą zastąpienie papierowych instrukcji montażu cyfrowymi instrukcjami wyświetlanymi w AR. Trójwymiarowe elementy do montażu prezentowane są w ruchu poprzez animacje 3D. Włączenie trybu AR zapewnia naturalny i precyzyjny odbiór czynności. Korzyści dla marek to przede wszystkim obniżenie kosztów obsługi i reklamacji, a także wyróżnienie na tle konkurencji i pozytywny wpływ na sprzedaż. Dzięki aplikacji można też ograniczyć dystrybucję papieru (ekologia). Aplikacja jest przeznaczona na nowej generacji urządzania z systemem Android oraz iOS (Apple). W tym roku firma chce wypracować pierwsze wdrożenia.

 •  

  Familii Media

  Familii Media to twórca modularnego robota edukacyjnego o imieniu Boxlii. Robot uczy i bawi nie odciągając wzroku, dając dziecku dostęp do bezpiecznych, nieograniczonych i interaktywnych treści cyfrowych.
  Jednym z jego głównych zastosowań jest pomaganie dziecku w czytaniu książeczek. Inne zastosowania robota otwierają dostęp bez ekranu do różnorodnych możliwości np.: nauka języków, interaktywne zabawy audio i gry planszowe, interaktywne figurki, karty kolekcjonerskie, itp.
  Jak podkreślają twórcy stworzenie robota jest odpowiedzią na główne problemy z jakimi zmagać musza się rodzice małych dzieci:, w tym m.in. uzależnienie od ekranu, czy „jednorazowość” zabawek – co stanowi problem ekonomiczny i ekologiczny.
  Robot jest kierowany do dzieci w wieku do 10 lat.

 •  

  Frecado Sp. z o.o.

  FiFiFo (Find Fit Food) to aplikacja na smartfony oraz strona internetowa ułatwiająca robienie świadomych zakupów spożywczych. Dzięki ustawieniu wymagań i preferencji żywieniowych (m.in. wykluczenie alergii żywieniowych oraz nietolerancji pokarmowych) korzystający z aplikacji użytkownik, otrzymuje przygotowaną przez aplikację analizę i ocenę produktów spożywczych.
  W aplikacji dostępnych jest ok. 40 tyś produktów. Użytkownicy aplikacji mogą skanować kody kreskowe produktów w trakcie zakupów i sprawdzać ich ocenę. W razie niskiej oceny produktu proponowany jest zamiennik z lepszym składem.
  Użytkownikami aplikacji oraz strony internetowej są przede wszystkim osoby, które chcą lub muszą odżywiać się świadomie. Aplikacja umożliwia również dobór produktów dla wegetarian oraz wegan.

 •  

  Heavy Kinematic Machines Sp. z o.o.

  Heavy Kinematic Machines rozwija produkt SOLO Workout Tracking System. Jest to system "śledzenia" postępów osób ćwiczących na siłowni lub w klubach fitness.
  Twórcy produktu opracowali system autorskich sensorów, które łącząc się z opracowaną aplikacją pozwalają zbierać dane o przeprowadzonym treningu - licząc serie, powtórzenia, czas, czy kontrolując wagę ćwiczącego.
  Osoba ćwicząca loguje się do urządzenia do ćwiczeń/hantli za pomocą NFC w telefonie, opasce, zegarku, rękawiczce. W czasie rzeczywistym, na swoim urządzeniu mobilnym, może śledzić swoje ćwiczenia. Obecnie opracowywane są sensory na maszyny oraz hantle, w trakcie rozwoju są sensory na sztangi oraz urządzenia kardio.
  Solo Workout Tracking System ma być pierwszym na świecie produktem integrującym wszystkie zakresy ćwiczeń osób ćwiczących w klubie fitness przy pomocy urządzeń mobilnych.

 •  

  Hprox

  Hprox proxy network to rozwiązanie polegające na modelu rozliczeniowym transferów pomiędzy klientami i dostawcami adresów IP za pomocą kryptowaluty. Firma tworzy wysoko skalowany proof of stake blockchain pozwalający na transfer kryptowaluty między użytkownikami w szybki i bezpieczny sposób. Produkt zapewni nieograniczony dostęp do treści i informacji znajdujących się w Internecie oraz umożliwi ochronę prywatności w sieci. Jak twierdzi firma, rozwiązanie zyskuje na popularności dzięki zrewolucjonizowaniu branży hostingowej poprzez świadczenie najtańszej usługi na rynku, odejścia od obecnych modeli rozliczeniowych proponowanych przez konkurencję w postaci sprzedaży pakietów transferowych. Firma jako jedyna opracowała platformę transakcyjną dla IP providerów, którzy, w zamian za udostępnienie swojego adresu, otrzymują zapłatę w postaci części zysków.

 •  

  InfluDB

  InfluDB to narzędzie określane jako ”Wikipedia blogerów YouTube”. Jest to wyszukiwarka najbardziej odpowiednich vlogerów do dalszej współpracy handlowej. Firma zarejestrowana jest w USA, co daje możliwości poszukiwania youtuberów zza oceanem.
  Projekt wykorzystuje brak rozwiązań dla przedstawicieli biznesu zainteresowanych promowaniem swoich produktów za pomocą serwisu YouTube. Przeznaczony jest przede wszystkim dla małych firm, z których 71% jest gotowych do promowania swoich produktów przez influence marketing.
  InfluDB daje możliwość obejrzenia w jednym miejscu Youtuberow, którzy mają ponad 5 tysięcy subskrybentów na kanale.
  Narzędzie jest skalowane, nie ma ograniczeń terytorialnych ani językowych. W przyszłości blogerów będzie można dodawać nie tylko z YouTube, ale także z Instagrama, Facebooka, a nawet chińskich sieci społecznościowych o podobnej treści i mechanice reklamowej.

 •  

  Nawiguj.com

  Nawiguj.com to aplikacja prowadząca bezpośrednio do działek ewidencyjnych z wieloma dodatkowymi funkcjami (m.in. wskazywania granic działek w czasie rzeczywistym podczas prezentacji).
  Aplikacja składa się z dwóch zsynchronizowanych ze sobą części. Platformy i aplikacji na telefon. Pierwsza z nich została zaprojektowana głównie do pracy w biurze. Pomaga zarządzać nieruchomościami, usprawnia komunikację z podwykonawcami i pozwala na udostępnianie lokalizacji nieruchomości Klientom. Jej mobilnym dopełnieniem jest aplikacja działająca na systemie android. Razem stanowią potężne rozwiązanie dla wyzwań współczesnej sprzedaży.
  Z Nawiguj.com korzystają przede wszystkim agenci nieruchomości ale również klienci poszukujący nieruchomości do zakupu, osoby wykonujące usługi związane z marketingiem nieruchomości tj. fotograf, home stager, firma sprzątająca oraz monter tabliczek reklamowych i banerów.

 •  

  Peyt

  Peyt to aplikacja mobilna do zarządzania i opłacania faktur oraz innych dokumentów płatniczych, bez konieczności żmudnego przepisywania danych. Aplikacja wykorzystuje autorskie algorytmy sztucznej inteligencji oraz funkcjonalność zaznaczania palcem na ekranie smartfona, dzięki czemu użytkownik może wprowadzić oraz opłacić nawet setki dokumentów w bardzo krótkim czasie bez konieczności przepisywania danych. Aplikacja jest już gotowa - firma czeka na komercyjne wdrożenie. Spółka posiada znaki towarowe oraz wzory przemysłowe na terenie UE, jak i wszelkie prawa autorskie dla aplikacji.

 •  

  SaveCart

  SaveCart to rozwiązania skierowane do branży e-commerce. Dzięki zebranym danym, system pozwala na dotarcie ze spersonalizowaną kampanią marketingową do określonego odbiorcy.
  Kolejnym krokiem ma być możliwość wyszukiwania za pomocą obrazu, pozwalająca na przeszukanie asortymentu wszystkich współpracujących z systemem sklepów. W opracowaniu jest możliwość wyświetlania rekomendacji produktów na portalach internetowych oraz opcją wyszukiwania wprost z materiału wideo.
  Odbiorcami usługi są podmioty działające na rynku e-commerce: sklepy internetowe, podmioty oferujące usługi lub produkty dla e-commerce , portale informacyjne i platformy mediowe.

 •  

  SIM Factor sp. z o.o.

  SIM Factor to wykorzystujące nowoczesne technologie (w tym także wirtualna i rozszerzona rzeczywistość) produkty wspierające specjalistyczne szkolenia.
  Produkty z powodzeniem mogą być również wykorzystywane w codziennej pracy w zawodach wymagających precyzji, wiedzy i podejmowania decyzji (np. holograficzne instrukcję obsługi zaawansowanych urządzeń).
  Sztandarowymi produktami firmy są: TKSIM - najnowocześniejszy w Polsce symulator kolejowy oraz VISARD – narzędzie wspierające proces serwisowania zaawansowanych urządzeń za pomocą holograficznych instrukcji (przykładem jest mobilny zasilacz lotniskowy obsługujący myśliwce F-16).
  W obszarze szkoleń zastosowanie rozwiązań pozwala na oszczędność pieniędzy i zasobów. W obszarze pracy poprawiana jest szybkość i jakość pracy.

 •  

  WearFits

  WearFits to technologia dopasowania i fotorealistycznej prezentacji oraz animacji odzieży, na dowolnym typie kobiecej sylwetki. Umożliwia przymierzanie precyzyjnych cyfrowych modeli ubrań on-line oraz w rozszerzonej rzeczywistości.
  Na obecnym etapie technologia pozwala na digitalizację ubioru zarówno na podstawie wykrojnika, jak i fizycznego artykułu. Aplikacja potrafi stworzyć cyfrowy trójwymiarowy model ciała modela odwzorowując jego poszczególne wymiary. Przeprowadzona symulacja zaprezentowana zostaje w formie wysokiej jakości animacji. Dane powstałe w wyniku symulacji służą do oceny dopasowania i przewidywanego komfortu użytkowania ubioru.
  Oferta WearFits jest skierowana do producentów odzieży oraz sklepów prowadzących sprzedaż online.

 •  

  ZweryfikujFirmę.pl

  Firma opracowała narzędzie do automatycznej analizy danych finansowych z JPK (Jednolitych Plików Kontrolnych), dzięki czemu w szybki sposób można sprawdzić wiarygodność finansową przedsiębiorstw. Sprawozdania finansowe, które sporządza zaledwie 10 proc. podmiotów, już w momencie ich publikacji zawierają dane nieaktualne. Natomiast o pozostałych 90 proc. firmach nie ma żadnej wiarygodnej informacji na ten temat. Dzięki produktowi ZweryfikujFirmę.pl przedsiębiorcy są w stanie ocenić swoich kontrahentów i podjąć trafniejsze decyzje biznesowe. W efekcie nie stracą pieniędzy z powodu problemów ze ściągalnością należności. Rozwiązanie mogą wdrożyć banki, SKOKi, firmy faktoringowe i leasingowe, aby ocenić swoich klientów. Spółka ma za sobą udany pilotaż w PKO BP oraz w jednej z firm faktoringowych.

 •  

  XOXO WiFi

  XOXO WiFi to mały, prosty w obsłudze router, który użytkownik może włożyć do kieszeni i cieszyć się prywatnym, bezpiecznym Internetem nawet na końcu świata. Dzięki opatentowanej technologii, router łączy się z najlepszym operatorem w lokalizacji, w której znajduje się klient, zapewniając szybkie, niezawodne połączenie 4G LTE. Hotspot pozwoli użytkownikowi na podłączenie jednocześnie do 5 urządzeń takich jak smartfony, laptopy, przenośne konsole. Oznacza to nie tylko możliwość korzystania z Internetu w przeszło 130 kierunkach z całego świata, ale także wykonywanie połączeń telefonicznych. Od września 2017 r. XOXO WiFi przynosi zyski z wynajmów dla klientów detalicznych i biznesowych.

ENVIRONMENT. Ochrona środowiska: technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów

 •  FINALISTA

  MakeGrowLab

  Produktem MakeGrowLab jest wertykalna Farma SCOBY- szybko odnawiający się i w pełni biodegradowalny materiał, który może być użyty w produkcji np. opakowań jednorazowych zastępujących plastik, tekstyliów czy produktów wnętrzarskich. Materiał SCOBY może rosnąć na odpadach, w pomieszczeniu bez dopływu energii słonecznej, co wyróżnia go z grupy materiałów szybko odnawiających się jak Algi czy Bambus. Materiał SCOBY jest na etapie pierwszej sprzedaży, a projekt zautomatyzowanej farmy wertykalnej jest w trakcie badań. MakeGrowLab oferuje także pomoc we wdrożeniu gospodarki cyrkularnej dla przedsiębiorstw.

 •  FINALISTA

  WAAM

  Waam to polska maszyna typu Reverse Vending Machine do przyjmowania opakowań zwrotnych. Urządzenie charakteryzuje się innowacyjnymi rozwiązaniami mechanicznymi, które pozwalają na większe gromadzenie odpadów. Dodatkowo niekonwencjonalne połączenie dedykowanej aplikacji oferującej gry z maszyną tworzy z całości pierwszą na świecie konsole gier, w której zbierane odpady pełnią role wirtualnej waluty. Za zebraną walutę użytkownik będzie mógł spełniać swoje marzenia w wirtualnym świecie, a to wszystko dzięki zbieraniu odpadów i wrzucaniu ich do naszego urządzenia. Rewolucyjny jest również system generowania zysków dla inwestora - można punktować wybrane produkty lub lokalizacje maszyn, jednocześnie zwiększając sprzedaż produktów. Dodatkowo można pozyskiwać cenne informacje marketingowe.

 •  FINALISTA

  VIRTUAL-AGRO-SYSTEM

  Najprawdopodobniej pierwszy w skali globalnej produkt, pozwalający zarządzać cyklem nawożenia i wegetacji upraw w technologii VR. W zarządzaniu wykorzystywane są specjalistyczne drony rolnicze, które są głównym narzędziem do zbierania informacji o stanie upraw, kontrolują nawożenie i proces wegetacji. Praca dronów, analizy chemiczne, zamawianie nawozów i analizy wegetacji, wykonywane są przez specjalny program z aplikacją na telefony.
  System powstał w wyniku analiz dotychczasowych technologii nawożenia oraz monitorowania wegetacji, które pokazały że dotychczasowe metody są niekompletne, energochłonne oraz mają negatywny wpływ na środowisko.
  System VAS przygotowywany jest obecnie do automatycznego dokowania i ładowania dronów oraz do napełniania zbiorników z nawozami.

 •  

  AQUARes

  AQUARes to startup oferujący system retencyjno-energetyczny, umożliwiający przystosowanie środowisk miejskich do zmian klimatycznych (deszczy nawalnych czy okresów suszy). System retencjonuje wodę deszczową w obszarach zwartej zabudowy miejskiej.
  Zgromadzona woda jest wykorzystywana w produkcji energii elektrycznej, która w konsekwencji wykorzystywana będzie przy oświetleniu zewnętrznym i przy systemie nawadniania złóż z roślinnością. Rozwiązania proponowane przez firmę adresowane jest do miast borykających się z problemami kanalizacji deszczowej oraz deweloperów.

 •  

  Clean World Energy Systems Sp. z o. o.

  Clean World Energy Systems to rozwiązania z zakresu energetyki, przetwórstwa odpadów i transportu.
  Wdrażane technologie spełniają najsurowsze wymagania środowiskowe. Twórcy rozwiązań do tej pory tworzyli rozwiązania z zakresu wysokosprawnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej; budowy źródeł wytwarzania energii elektrycznej z zerową emisją CO2,NOx, dioxyn i furanów; przemysłowej produkcji związków amonowych w tym nawozów sztucznych w technologii niskiej emisji CO2 z wykorzystaniem biomas czy produkcji nowoczesnych napędów dla przemysłu.
  Podczas European Startup Days 2019 zaprezentowana zostanie technologia TBRC, służąca do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (tj. przywróceniu gazowi na powrót stanu lotnego) z jednoczesnym pełnym odzyskiem zawartej w nim energii chłodu i energii elektrycznej.

 •  

  BZB UAS

  Spółka BZB UAS opracowała bezzałogowy system powietrzny ekoSKY UAS. To innowacyjny dron, autorska aplikacja sterująca i oprogramowanie do przetwarzania danych w jednym. Samolot pionowego startu (VTOL) umożliwia wykonywanie operacji w ciężkich warunkach terenowych. Do startu i lądowania potrzebuje jedynie 5 minut. 4-godzinny lot i zasięg o promieniu 40 km pozwala na wykonywanie operacji wielkoobszarowych. Z myślą o bezpieczeństwie stworzono specjalny system zarządzania dronem i sygnałami, który jest przedmiotem wniosku o patent. Aplikacja BZB Planner minimalizuje wpływ operatora na zachowanie drona. Z kolei oprogramowanie do monitorowania obszarów rolnych oraz leśnych (wykorzystujące mapy multispektralne otrzymane podczas nalotu dronem) umożliwia wdrożenie zmiennego dawkowania nawozów, określenie szkód łowieckich czy obszarów zniszczeń spowodowanych pożarami, orkanami i zwierzyną leśną. Pozyskane wyniki zapisują się jako raport w formacie pdf. W czerwcu 2019 r. spółka planuje rozpocząć sprzedaż produktu. Obecnie trwają testy systemu i przygotowanie sprzedaży.

 •  

  DCX

  DCX to spółka działająca w sektorze chłodzenia bezpośredniego gorącą cieczą (warm direct liquid cooling), która posiada kompletne portfolio systemów liquid cooling. Spółka skupia się na rozwoju i sprzedaży linii produktowych: direct liquid cooling - systemy bezpośredniego chłodzenia cieczą; immersion cooling - chłodzenie zanurzeniowe w płynach dielektrycznych (dwa rozwiązania - system klasy enterprise oraz system podstawowy); edge datacenter - systemy kontenerowych serwerowni z obudowami chłodzonymi cieczą oraz energy storage systems – systemy kontenerowych magazynów energii. System ILC DCX to system wykorzystujący wertykalny układ kadzi, dzięki któremu zagęszczenie infrastruktury IT i utylizacja przestrzeni może być znacznie wyższa niż w przypadku standardowych rozwiązań. Dodatkowo, system ten potencjalnie wykorzystywać będzie najnowocześniejsze nieprzewodzące nanochłodziwo na rynku.

 •  

  Degrum

  Produktem firmy są Zielone Przystanki, czyli strefy wolne od smogu. Stworzone obiekty będą umożliwiały ludziom przebywanie w atmosferze wolnej od smogu, niezależnie od stanu powietrza na zewnątrz – swoiste enklawy czystego powietrza. Innowacją techniczną jest połączenie specjalnych filtrów i wentylatorów z konstrukcją techniczną przystanków zapewniającą szczelności, dzięki czemu wewnątrz przystanku utrzymywana jest atmosfera powietrza o wysokiej czystości, mimo niekorzystnych warunków na zewnątrz. Szczególnie innowacyjnym rozwiązaniem są kurtyny powietrzne, które zapewniają szczelność, a eliminują uciążliwość w postaci drzwi.

 •  

  Green Heat

  Green Heat to domowy klaster energetyczny pozwalający na ogrzewanie domów i bloków mieszkalnych energią elektryczną tanim kosztem dzięki wykorzystaniu technologii blockchain, odzysku ciepła z serwerów sieci rozproszonych i energii ze źródeł odnawialnych jak przydomowe turbiny wiatrowe i instalacje PV. Gotowy prototyp jest testowany u pierwszych klientów. W ramach prac B+R firma stworzyła innowacyjny patentowany pędnik olejowy używany do chłodzenia, wyciszania, overclockingu urządzeń elektronicznych i odzysku ciepła. Dodatkowo, firma wdraża innowacyjny proces alternatywnej metody ogrzewania budynków celujący w redukcję emisji niskiej i w konsekwencji smogu w aglomeracjach.

 •  

  Grow-Spec

  Grow-Spec to polsko - chińskie działanie w dziedzinie oświetlenia LED. W ofercie znajdują się w pełni zindywidualizowane lampy oraz całe systemy oświetlenia do różnego rodzaju roślin.
  Lampy wykorzystywać można w hodowli ziół, kwiatów ozdobnych, warzyw czy uprawie medical cannabis.
  Systemy lamp LED z pełni zindywidualizowanym spektrum światła gwarantują nie tylko optymalizację poboru prądu ale również dostarczenie roślinie dokładnie takiego spektrum światła które odpowiada celom użytkownika. Produkty skierowane są zarówno do kupców indywidualnych, szklarniarzy jak i jednostek badawczo-naukowych.

 •  

  HeatMiner

  HeatMiner to specjalnie zaprojektowany zbiornik, posiadający nowatorskie pędniki pozwalające na efektywną cyrkulację oleju, tak aby odebrać ciepło i wprowadzić je w system grzewczy domu, mieszkania, lub nawet basenu. To modułowe rozwiązanie pozwala na połączenie ze sobą maksymalnie 40 zbiorników. HeatMiner pozwala odbierać ciepło z każdego elektronicznego urządzenia i wprowadzić je w system grzewczy domu. Energia odpadowa będzie odzyskiwana, przechowywana i wprowadzana do ponownego użycia - w efekcie otrzymujemy ogrzewanie i ciepłą wodę za darmo. Dodatkowo wydłuża bezawaryjność pracy sprzętu elektronicznego – chroni przed zakurzeniem, brudem i przegrzaniem. Pozwala też zredukować hałas pracy urządzeń o kilkadziesiąt decybeli, odzyskiwać ciepło równomiernie z każdej części urządzenia, jak również umożliwia podkręcanie procesorów urządzeń elektronicznych.

 •  

  Hop.city

  Firma JedenŚlad buduje system Bateriomatów® - infrastrukturę do ładowania lekkich pojazdów elektrycznych: rowerów, hulajnog i skuterów. Rozwiązanie cechować będzie uniwersalizm stosowanych standardów - pakiety baterii (od 24 do 72V) oraz złącza będą pasować do różnych marek pojazdów. Każdy z bateriomatów będzie umożliwiał naładowanie pojazdu lub naładowanie wymiennego pakietu baterii lub swap baterii - włożenie rozładowanej i natychmiastowej wyjęcie innej, naładowanej, w tym samym standardzie. Na innowacyjność projektu wpływ mają: uniwersalizm stosowanych pakietów baterii i złącz, implementacja systemu dispatch do zarządzania flotą dla klientów B2B, nowatorski system BMS, nowatorski system software (Saas) do integracji i zarządzania oraz wykorzystanie rozwiązania jako uniwersalnych paczkomatów (innowacja produktowa).

 •  

  InEO Lab

  Głównym produktem oferowanym przez firmę są precyzyjne rekomendacje rolnicze i szczegółowa analiza statystyczna wybranego obszaru pod kątem potencjału produkcji wskazanych upraw. Wielomodułowa aplikacja wykorzystuje szereg danych w celu zwiększenia rozdzielczości przestrzennej i czasowej, a także dokładności i niezawodności rekomendacji rolniczych. Innowacja jest oparta na wykorzystaniu nowego sposobu łączenia i analizy danych. Podstawą prac są obrazy satelitarne oraz ciągły sygnał rejestrowany przez naziemne czujniki. Zaproponowane metody teledetekcyjne są obiektywne i nie obarczone wpływem subiektywnej oceny.

 •  

  Inteligentne Ule

  StartUp Inteligentne Ule rozwiąże problem tzw. Colony Collapse Disorder oraz "Syndromu pustych uli", który występuje przede wszystkim w Ameryce Północnej, Chinach oraz większości krajów Europy. Skutki są wyraźnie odczuwalne nie tylko przez pszczelarzy, ale pośrednio przez każdego człowieka. Wymieranie pszczół oznacza mniej zapylonych kwiatów, a w konsekwencji mniejsze zbiory warzyw i owoców. Pomóc ma aplikacja pozwalającą na zdalne monitorowanie stanu ula. Przyjazny interfejs umozliwia wizualizację informacji o temperaturze panującej w poszczególnych kondygnacjach ula, jego wagę, poziom zanieczyszczenia powietrza, wilgotność na poddaszu ula, lokalizację oraz alerty o ewentualnych anomaliach takich jak choroby, rójka czy niedokarmienie pszczół. Dodatkowo, przy wykorzystaniu „machine learning” oraz w oparciu o istniejące badania naukowe, aplikacja analizuje zebrane dane i przedstawia wnioski pozwalające na szybką reakcję. Jest to narzędzie, które będzie przydatne zarówno dla właścicieli dużych pasiek, jak i osób rozpoczynających swoją przygodę z pszczelarstwem.

 •  

  P3T Studio

  Startup P3T Studio chce pomóc rozwiązać problem zagospodarowania odpadów PET. Produkt będzie służyć do przetwarzania zużytych butelek PET na materiał do druku dla drukarek 3D (filnament). Będzie on dedykowany dla szkół, kół naukowych, biur projektowych oraz osób prywatnych. Wykorzystując urządzenie P3T Studio będzie można obniżyć koszty wydruku poprzez przetworzenie butelek i nieudanych wydruków. Dzięki temu zmniejszy się liczba produkowanych odpadów. Jak wskazują autorzy pomysłu, obecnie na rynku nie ma tego typu urządzenia. Pojawiają się prototypy, ale dotychczas nikt nie zdecydował się na produkcję wielkoskalową. P3T chce być pierwszą firmą na rynku, która to zrobi. Tym samym zakłada, że będzie mogła w prosty sposób pozyskać klientów i rozwijać swój pomysł (serwis, akcesoria do urządzenia, a w przyszłości stworzenie urządzeń dla przedsiębiorstw recyklingu).

 •  

  Rei Vision

  REI Solar Tracker to urządzenie, które ukierunkowuje odbiorniki tak aby ich powierzchnia znajdowała się pod optymalnym kątem do słońca. Odbiornik to zazwyczaj panel fotowoltaiczny, paraboliczne koryta fotowoltaiczne, reflektory fresnela, soczewki lub lustra heliostatu. Rei zużywa o 30 proc. mniej energii niż inne solar trackery tej wielkości. Produkt jest dedykowany właścicielom nieruchomości w strefie klimatu umiarkowanego, których kształt, położenie czy wielkość nie pozwala na montaż adekwatnej do potrzeb liczby modułów fotowoltaicznych. Nieruchomość nie może być osłonięta wysokimi obiektami, a zapotrzebowanie energetyczne powinno być wyższe lub równe 3-osobowej rodzinie w krajach średnio rozwiniętych. Szacunkowa liczba klientów to ok. 1 mld zainteresowanych przynajmniej 1 sztuką zestawu. Firma posiada zgłoszenia patentowe w UP RP jak i w trybie PCT. Oszacowała również koszty produkcji.

 •  

  RolnikON

  RolnikON to oprogramowanie przeznaczone dla gospodarstw rolnych. Obecnie system posiada ponad 12.000 użytkowników. Samo oprogramowanie posiada moduł finansowy, magazynowy, park maszyn, upraw, hodowli bydła, trzody, kóz i owiec, nawożenia czy zarządzania pracownikami.
  W zależności od wykorzystywanego modułu wdrożenie RolnikONa może stanowić innowację organizacyjną (np. gospodarowanie środkami produkcji, analiza finansowa z dokładnością do pojedynczego pola, prowadzenie obowiązkowej dokumentacji) oraz innowację procesową (np. wyliczanie dawek nawozów albo dawek żywieniowych zwierząt).
  Pod koniec 2017 r. oprogramowanie pozyskało inwestora branżowego, firmę Chemirol (jednego z 3 największych w Polsce dystrybutorów środków do produkcji rolniczej). W 2018 r. system został udostępniony spółdzielni mleczarskiej OSM Koło.

 •  

  ShowIR

  ShowIR to oparte na podczerwieni rozwiązanie pozwalające na oszczędzanie energii i wody. Głównym celem produktu jest efektywne zapewnienie komfortu podczas prysznicu. Produkt wykorzystuje niskoenergetyczne diody LED na podczerwień, aby poprawić przenoszenie ciepła z ciała do kabiny prysznicowej. Tym samym powoduje zmniejszenie zużycia cieplej wody. Warto dodać, że ogrzewanie i ciepła woda stanowią 60 proc. rocznych wydatków Z kolei woda wykorzystywana do kąpieli stanowi 30 proc. wody zużytej w gospodarstwie domowym. Dzięki ShowIR można obniżyć koszty, a także zadbać o ekologię.

 •  

  Smartta

  Smartta zajmuje się produkcją urządzeń solarnych działających na energię słoneczną. Odbiorcami produktów są przede wszystkim miasta działające zgodnie z ideą Smart City.
  Główne funkcje „Zielonych produktów” tworzonych przez zespół Smartta to: ładowanie urządzeń elektronicznych, AudioGuide, Internet, stacje naprawcze wraz z kompresorami, stacje pogodowe czy odstraszacze komarów. Urządzenia posiadają wbudowane akumulatory, które w połączeniu w panelem fotowoltaicznym mogą zasilać urządzenia bez pobierania energii przez panel.
  Każdy produkt posiada opinię o innowacyjności wystawioną przez Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.
  W ofercie firmy znajdują się: Zielona Ładowarka Prestige wyglądająca jak drzewo oraz Zielona Ławka.

 •  

  SmogBusters

  Air Filter by Smogbusters to nakładka na klimatyzatory dodająca im użyteczność w postaci oczyszczania powietrza. Jest to innowacyjny sposób walki z PM2.5, PM10, bakteriami i innymi zanieczyszczeniami. Cena detaliczna ma być kilka razy niższa niż zakup oczyszczacza powietrza. Zaletą produktu jest fakt, że nie wymaga dodatkowego źródła zasilania czy przestrzeni. Produkt podlega także kastomizacji w stosunku do wzoru czy koloru, tym samym może dopasować się do każdego wnętrza. Ponadto, produkt może zachęcić użytkowników do używania klimatyzatorów w okresie zimowym do dogrzewania mieszkań, dzięki czemu przyczynić się może do zmniejszenia emisji ze spalania.

 •  

  SOLHOTAIR

  Solhotair to technologia solarna, która umożliwia efektywne wytwarzanie ciepła na drodze konwersji energii słonecznej na energie cieplną w kolektorach powietrznych.
  Panel solarny podgrzewa pomieszczenia użytkowe zimą i w okresach przejściowych oraz dostarcza niezbędnego w procesach przemysłowych ciepła technologicznego.
  Panele mogą być montowane na ścianach lub dachach budynków, mogą także stanowić element autonomicznych suszarni solarnych do suszenia biomasy, a także zbóż, chmielu, owoców, pieczarek, ziół, kawy.
  Według ocen Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej zastosowana przy tworzeniu paneli technologia jest innowacją produktową, która otwiera rynek ogrzewnictwa dla technik solarnych. W panelach zastosowano innowacje technologiczne m.in.: turbulentny przepływ oraz innowacyjny materiał izolacyjny.

 •  

  "SubZero" Smart Metering System

  SubZero to system inteligentnego odczytu. Pozwala na wdrożenie usługi szybko i tanio, niezależnie od istniejącej infrastruktury pomiarowej. Zgodnie z wyliczeniami twórców systemu wdrożenie SubZero wygeneruje oszczędności w kieszeni każdego Polaka lub użytkownika zagranicznego.
  Dodatkowo system udostępnia nowe funkcjonalności: wielotaryfowość, symulacje kosztów, powiadomienia alarmowe, obniżenie zużycia energii i mediów poprzez podniesienie świadomości ekologicznej.
  SubZero daje klientom narzędzie do samodzielnego zarządzania zużyciem i odczytem we własnych obiektach ( wspólnoty mieszkaniowe, hotele, lokale wynajmowane, osiedla zamknięte ).

 •  

  Syntoil

  Firma Syntoil opracowała ekonomiczną metodę przetwarzania opon i odpadów gumowych w produkty przemysłowe działające w gospodarce o obiegu zamkniętym. Oznacza to, że przetworzone opony są wykorzystywane w produkcji wyrobów gumowych. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie zużycia surowców poprzez wykorzystanie odzyskanych materiałów. Rozwiązanie to może pomóc w walce z paleniem zużytych opon na całym świecie płonie. Co roku wymienia się ponad miliard opon, co przekłada się na ponad 13 milionów ton odpadów rocznie. Tylko niewielka część tych opon jest poddawana recyklingowi poprzez bieżnikowanie, spalanie w cementowniach lub wykorzystywanie ich do wzmocnienia nasypów drogowych. Metody te nie są jednak wystarczające do rozwiązania problemu odpadów spowodowanego przez odrzucone zużyte opony.

 •  

  Technologia Czystego Spalania Materiałów Opałowych Stałych

  Pomysłem startup’u jest stworzenie urządzenia oraz czystej technologii spalania materiałów opałowych stałych.
  Sam startup należy traktować dwutorowo. Zakończone zostało opracowanie technologii i prototypu urządzeń do mocy 300 kW zasilanych peletem. Obecnie trwają prace rozwojowe. Drugi tor to spalanie pyłu węglowego w energetyce przemysłowej.
  Zastosowana technologia w zakresie dużych mocy opiera się na rozszerzeniu metod pierwotnych.
  Czysta technologia spalania materiałów opałowych stałych, jak też urządzenie, znajdujące zastosowanie w eksploatacji pieców, kotłów, nagrzewnic i innych urządzeń (przeponowych lub bezprzeponowych) są chronione patentem RP.

 •  

  Trash Tech

  Trash Tech to startup oferujący czujniki do odpadów, oparte o analizę obrazu. Kluczowym elementem systemu jest algorytm, który zlicza zajętość pojemników czy automatycznie identyfikuje kontenery. Dzięki zastosowaniu oprogramowania Business Intelligence możliwa będzie analiza optymalnych tras czy obliczenie potencjalnego czasu wypełnienia pojemnika.
  W planach jest połączenie pracy czujników do odpadów ze specjalistycznymi czujnikami, co pozwoli monitorować odpady niebezpieczne.
  Twórcy przekonują, że czujniki pozwolą zredukować ilość „pustych przebiegów” co wpłynie na redukcję emisji CO2 oraz zmniejszenie kosztów. Możliwość śledzenia odpadów niebezpiecznych pozwoli ograniczyć, a w konsekwencji zlikwidować ich nielegalne składowanie.
  System z powodzeniem może być stosowany w innych branżach np. logistycznej, zbierania ubrań itp.

 •  

  WBH-a Staszór Sp.J.

  WBH-a Staszór stworzył innowacyjną turbinę wiatrowa dla prosumentów oraz małych firm.
  Turbina wiatrowa osiąga 97 % sprawności aerodynaminecznej (limitu Betz'a). Dodatkowo 90 % tej wartości osiąga przy bardzo niskich prędkościach wiatru. Dzięki swojej sprawności jest bardzo zwartą konstrukcją mogącą rywalizować ze znacznie większymi jednostkami.
  Głównymi Klientami produktu są gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa, oczekujące produktów o mocy wyższej niż obecnie proponowane na rynku, jednocześnie zapewniających wyższą jakość produktu.

TRADITION&MODERNITY. Przemysł tradycyjny, energetyka, telekomunikacja,  transport, budownictwo

 •  FINALISTA

  Hyper Poland

  Hyper Poland to startup oferujący nowy środek transportu umożliwiający przemieszczanie osób lub ładunków z bardzo dużą prędkością, w oparciu o koncepcję zrównoważonego transportu. Stworzony Hyperloop to połączenie pociągu i samolotu (zgodnie z wyliczeniami umożliwi podróż np. z Krakowa do Gdańska w 35 minut z prędkością bliską prędkości dźwięku).
  Kapsuła pojazdu porusza się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 kilometrów, dzięki temu znacząco zredukowany jest opór powietrza. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne.
  Technologia umożliwia unowocześnienie istniejącej infrastruktury kolejowej do prędkości 300 km/h przy rozsądnym poziomie kosztów (szacunki na bazie poziomu kosztów w Europie Środkowej i Wschodniej rozpoczynają się od ok. 6 mln EUR za kilometr infrastruktury).

 •  FINALISTA

  SGPR.TECH

  Georadar Spektralny (SGPR) dzięki uzyskaniu szerokiego zakresu częstotliwości w ramach jednego cyklu, zapewnia znacznie dokładniejsze i całościowe informacje na temat struktury badanego podłoża lub obiektów. Efekt ten jest podobny do wielokolorowego postrzegania widzialnego widma światła. Dostrzegane kolory umożliwiają rozpoznawanie obiektów odbijających światło, zapewniając znacznie więcej informacji o naturze postrzeganych obiektów. Rozwijany software pomoże dokonać analizy i modelowania tych informacji. Na tę chwile firma nie patentuje wyników prac, jednak ma to w planach. Docelowymi adresatami rozwiązania są firmy - od wielkich międzynarodowych korporacji aż po małe przedsiębiorstwa.

 •  FINALISTA

  Talk-A-Bot

  Firma dostarcza chatboty (chat robots), które uzupełniają lukę komunikacyjną pomiędzy pracodawcą a pracownikami lub między firmami i klientami. Są one dostosowane do potrzeb użytkowników - można wybierać spośród 100 języków. W tej chwili spółka współpracuje z lokalnym rynkiem - ma 30 węgierskich klientów z różnych sektorów: bankowości, produkcji, opieki zdrowotnej, e-handlu, marketingu oraz branży ubezpieczeniowej. Firma współpracuje też z największymi korporacjami: Microsoft, Viber/Rakuten, techStars, PayPal. Poza Europą firma ma oddział w Singapurze. Na tym jednak nie poprzestaje – w planach ma objęcie kolejnych rynków.

 •  

  BigCon

  BigCon to pomysł zakładający stworzenie innowacyjnej formy transportu. Jest to koncept bezzałogowych pojazdów ciężarowych, sterowanych przez kierowców przy wykorzystaniu gogli VR, kamer 360° i systemu połączeń satelitarnych. Projekt skierowany jest do firm z branży trasnportowej poszukujących nowatorskich rozwiązań i stawiających na korzystanie z paliw niekonwencjonalnych. Twórcy chcą wprowadzić na rynek system, który umożliwi kierowcom prowadzenie samochodów ciężarowych zdalnie z zakładu pracy. Firma, będzie miała na swoim terenie pomieszczenia, z których kierowcy będą sterować realnymi pojazdami. Pomysł został doceniony podczas organizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Ligi Młodych Logistyków.

 •  

  KOM-STAL TRADE Sp. z o.o.

  Kom-Stal Trade to wdrożenie innowacyjnego monitoringu złącz taśm przenośnikowych. Głównym celem projektu jest przewidywanie możliwości awaryjnego zerwania złącz klejonych taśm. Odbiorcami rozwiązania są przedsiębiorcy, w zakładach których występują tego typu taśmy: górnictwo, hutnictwo, porty, cementownie. Opracowany system monitoringu pozwala z wyprzedzeniem informować o potrzebie naprawy złącz, a tym samym uniknąć nagłego zerwania się taśmy i uszkodzenia przenośników oraz wystąpienia kosztownych i czasochłonnych przerw w procesie produkcji.

 •  

  New Wall

  New Wall to system okładzin ściennych składający się elementów nośnych oraz paneli dekoracyjnych. Innowacyjność systemu to proces montażu, dzięki któremu w dowolnym czasie możemy zmieniać wygląd ściany: każdy panel można układać w różnych odległościach od ściany, przestawiać panele w inne miejsca, co przy zamówieniu kilku różnych kolorów paneli daje nam nieograniczone możliwości zmiany wyglądu naszej ściany. System jest modyfikowalny, co oznacza, że po jego zamontowaniu jest możliwość demontażu i użycia w innych miejscu. Panele przypominają duże klocki. Nie przykleja się ich do powierzchni ściany, tylko wczepia w systemowe uchwyty, dzięki czemu w każdej chwili można je zdjąć i wymienić na inne, na przykład w innym kolorze.

 •  

  Wdrożenie T-3S

  Technologia T-3S pozwala na budowę lokali w konkurencyjnym czasie i w dużej ilości. Elementy Systemu T-3S są prostopadłościenne i płaskie, przystosowane są do łączenia bezspoinowego. Zmontowane w mur lub strop umożliwiają zamontowanie wewnątrz zbrojenia zgodnie z normowymi wymogami odstępów i otulenia. Innowacyjność przedmiotu przedsięwzięcia polega na nowatorskiej modyfikacji kształtu budowlanych elementów i zbrojenia tak, aby ich montaż wymagał znacznie mniejszych nakładów pracy ludzkiej i sprzętu. Przewidywany rezultat to zmniejszenie nakładów pracy co najmniej o 80% w trakcie wykonywania stanu deweloperskiego, prawie 100%-owe wyrugowanie zaprawy murarskiej i tynkarskiej oraz zmniejszenie ilości surowców do produkcji elementów systemu, no i co najmniej trzykrotne skrócenie czasu budów. W sumie to zmniejszenie kosztów o ponad 1/3

  Rozstrzygnięcie konkursu w czasie European Start-up Days – na Gali, 14 maja 2019 r. o godz. 20.00, w hali katowickiego Spodka.

 

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony EEC Startup Challenge.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie